Yetişkin Kedilerin Burnu Neden Akar?


Burun akıntısı bazen çok ciddi hastalıklara işaret eder

Kediler konuşamadıkları için haklarında, daha doğrusu sağlık durumları konusunda bilgi sahibi olabilmenin tek yolu yakından gözlemlemek. Kedilerde burun akıntısı normal bir durum değil ve birçok farklı hastalığın da en önemli belirtilerinden biri. Yetişkin kedilerde burun akıntısı kimi zaman geçici bir rahatsızlık nedeni ile ortaya çıkarken kimi zaman da ölümcül olabilecek viral enfeksiyonların en önemli semptomlarından biri olabiliyor. Yani yetişkin kedinizin burnu akıyorsa bu kesinlikle ciddiye almanız gereken bir durum.

Kedinin burun akıntısına göz akması ve diğer belirtiler eşlik ediyorsa mutlaka veterinere başvurmak gerekli.
Kedinin burun akıntısına göz akması ve diğer belirtiler eşlik ediyorsa mutlaka veterinere başvurmak gerekli.

Kedilerin burnu neden akar?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yetişkin kedilerin burnu basit ve geçici bir alerji nedeni ile akabileceği gibi çok ciddi hastalıklar nedeni ile de akıyor olabilir. Bu nedenle aslında kedinin burun akıntısı diğer belirtiler ve genel sağlık durumu ile birlikte ele alınmalıdır. Kedinin burnunun yanı sıra gözleri de akıyorsa, iştahı yoksa öksürüyorsa, halsizse yani burun akıntısına başka semptomlar da eşlik ediyorsa kediyi mutlaka veterinere götürmek gerekir. Kedilerde burun akıntısı nedenleri şunlardır;

  • Alerji.
  • Grip ya da soğuk algınlığı.
  • Viral enfeksiyonlar (özellikle aşısız kedilerde viral enfeksiyonlarla karşılaşılma riski yüksektir).
  • Kimyasal madde kokusu (oje, aseton, tiner vb. gibi kimyasal madde kokuları kedileri rahatsız edebilir ve kedilerde hapşırma ile birlikte burun akıntısına da neden olabilir)

Gördüğünüz gibi yetişkin kedilerin burnu neden akar sorusunun bir değil birçok nedeni bulunuyor.

Tedavi

Kedilerde burun akıntısı tedavisi için öncelikle hayvanın burnunun akmasının altında nedeni bulmak gerekir. Bunun için kediyi mutlaka veterinere götürmeli ve detaylı bir şekilde muayene edilmesini sağlamalısınız. Veteriner yapacağı detaylı muayene ile kedinin burnunun akmasına neden olan hastalığı teşhis ettikten sonra bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi belirleyerek uygulayacaktır.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Tatlı Tatlı
12
Tatlı
Akıllı Akıllı
7
Akıllı
LOL LOL
3
LOL
Sevdim! Sevdim!
9
Sevdim!
Omg Omg
8
Omg
Üzgün Üzgün
37
Üzgün
Korkunç Korkunç
10
Korkunç
o ne? o ne?
6
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 3

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba ben de 7 aylık erkek norvec orman kedısıne benzer bır kedı var sokakta buldum kırma gıbı. Gecmek bılmeyen oksuruk burun tıkanıklıgı gıbı sorunları var 2500₺ Harcadım adam gıbı bır gastalıkta soylemedıler. Kedı ıyılestı dıye eve yolladılar. Geldıgı gunden berı hala okusuruk tıkanıklık hapsırma devam edıyor. Sozde eve alıp tedavısını yapıp yuvalandıracaktım. Ama bır turlu ıyılesmıyor. Ve artık para harcayamadıgım ıcın kedı kaldı bu sekılde. Ne yapabılırım istanbul atasehırde ıkamet edıyorum bunu nerde tedavı ettırebılırım. Beledıyelerde almıyor tedavı ıcın eve aldınız rv kedısı oldu o dıye.

Yetişkin Kedilerin Burnu Neden Akar?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla