Yetişkin Kedilerin Bakımında Püf Noktalar


Çoğunlukla kendi istediği gibi yaşayan, köpekler gibi çağırılmaya, emir vermeye müsait olmayan sevimli kediler bu başına buyruk yaşam tarzının yanı sıra iyi bir bakıma da ihtiyaç duyarlar. Kediler, beslenme, uyuma ve eğlenme üçlemesi arasında uzunca zaman geçirirler. Miskin davranış sergilerler ama aslında çok çevik hayvanlardır, bu enerji için de beslenmeye ihtiyaç duyarlar.İyi bir kedi bakımını birkaç adımda gerçekleştirebilirsiniz.

p6S2yIluso8bybh6FzJ3

Tüy, Tarama ve Fırçalama

Kedilerin tüyleri de tıpkı insanlarda olduğu gibi uzayabilir. Sık sık kedinizin tüylerini tarak veya fırça ile boydan boya taramanız gerekir. Bunu yaparken kedi bir sepet ya da benzeri bir şeyin içine koyarsanız aynı zamanda dökülen tüyleri tek bir yerde toplamış olursunuz. Bu hem sizin hem de kedinizin sağlığı açısından önemlidir. Özellikle cinsi gereği uzun tüylü kedilerde tarama bakımları daha sık tekrar edilmelidir. Fazla uzayan tüyler, zamanla çirkin görüntü ve kir toplamaya sebebiyet verir

kedi-icin-nasil-bakim-yapilacak

Aşılar

Kedilerinizin veteriner kontrolünde gereken tüm aşılarını mutlaka zamanında yaptırın. Aksi halde hem kedinize hem de size zarar veren pek çok parazit türü oluşur ve bunun istisnası neredeyse yoktur.

kedilere-nasil-bakilir

Tırnak Bakım

Hayvanların en büyük silahı şüphesiz ki çene ve tırnaklarıdır. Kedilerinizin tırnakları çok hızlı uzar ve koltuklarınız, halılarınız, kıyafetleriniz kediniz tarafından katledilir. Tırnak kesimi için normal bir tırnak makası kullanılabilir, ancak bunu yaparken dikkat etmelisiniz çünkü kedinin tırnağını çıkarmak istemezsiniz. Bu sebeple çok uçtan kesim yapmanızda fayda var, hatta kendinize güvenmiyorsanız veterinerinizden bunu isteyebilirsiniz.

ZmTsOERLwqiS61pti4hZ

Ağız ve Diş Sağlığı

Hayvanların da diş bakımları oldukça önemlidir. Kedinizin yumuşak unlu ve şekerli gıdalar yemesine mani olun. Her 4 ayda bir mutlaka veterinere rutin kontrollerini yaptırın, yemek yeme güçlüğü, ağız kokusu ve diş etlerinde kızarıklık gibi şeyler fark ederseniz hiç beklemeden veterinere götürün.

kedi-bakimlari-nasil-saglanir

Kulak ve Göz Temizliği

Kediniz için rutin banyo zamanları belirleyin. Tüylü yaratıklar oldukları için insanlardan daha çabuk kirlenirler, üstelik koltuk altları gibi karanlık ve dar alanlara uyumayı sevdikleri için bütün tozu toprağı üstlerine çekerler. Bu da gözlerine zarar verebilir ve hatta daha farklı rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Kedinizi en azından 2 kez tüm vücudunu şampuanlayacak şekilde ılık su ile yıkayın. Kedinizin bakımını bu şekilde rutin hale getirerek sağlıklı bir hayvan beslemenin keyfini sürersiniz.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
1
LOL
Sevdim! Sevdim!
1
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yetişkin Kedilerin Bakımında Püf Noktalar

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla