Yetişkin Kedilerde Tırnak Bakımı


Her ne kadar öyle olmasa da nankörlükleriyle, hırçınlıklarıyla ve tırmalamalarıyla meşhur olan kedilerin rutin bakımlarını yaptırmak, hem kendilerinin sağlıkları için hem de sahipleri ve biz insanlar için önemli bir yer teşkil eder. Zira onların bakımlarındaki ufak bir eksiklik ya da ihmalkârlık, bazı hastalıklara ya da tatsız olayların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle kediler güzeldir, ama tüm bakımları yapılmış, dikkat edilmiş kediler çok daha güzeldir.

kedilerde-tirnak-bakimi

Bakımlı Kedicikler

Kedilerin bakımları her ne kadar kolay gibi görünse de oldukça detaylı ve ilgi isteyen bir durumdur. İster ev hayvanı olsun ister sokak kedisi, hepsinin bakımları ayrı ayrı önemlidir. Örneğin parlak, ışıltılı ve gözbebeğinin etrafının beyaz olabilmesi için kedilerin göz bakımı önemlidir. Herhangi bir sorun yaşandığında veterinere götürülmesi, göz akıntılarının ve çapakların pamuklarla temizlenmesi önemlidir. Ayrıca yetişkin kedilerde tırnak bakımı, rutin veteriner kontrollerinin yapılması, kulak bakımı, beslenmesi, tüy bakımı gibi teferruatlar da kedi bakımının içerisindedir ve zahmetli birer iştir. Sevmeden ve ilgilenmeden yapılması  her işte olduğu gibi bu işte de mümkün değildir.

kedilerde-tirnak-bakimi-nasil-olmali

Tırnak Deyip Geçmeyin

Kedilerde tırnak bakımı deyip geçilmemelidir. En umulmadık zamanda öfkeyle ya da panikle tırnaklarını bizlere geçirme ihtimali göz önünde bulundurulursa, öneminin ne derece büyük olduğu kaçınılmazdır. Kediler, tırnaklarını içeriye çekebilme yeteneğine sahiptirler. Oldukça sivri özelliğe sahip tırnakları yürümeleri esnasında yere temas etmez. Ve tıpkı bizler gibi onların da tırnakları oldukça çabuk ve hızlı uzar.  Yetişkin kedilerde tırnak bakımı yapılmaması ve tırnaklarının çok uzaması onların yürümelerine mani olur. O yüzden tırnak kesimlerinin düzenli yapılması ve bu alışkanlığının kediye daha yavru iken kazandırılması gerekmektedir. Kesim sırasında ölü dokunun kesilmesi çok önemlidir; zira canlı doku kesildiğinde kanama olabilir.

yetiskin-kedilerde-tirnak-bakimi

Yetişkin Kedilerde Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

  • Kedinin ayağına sıkıca bastırarak tırnakların dışarı çıkması sağlanır.
  • Bir tırnak makası –ki bu tırnak makası insanlar için kullanılan değildir – ile canlı tırnağı kesmemeye özen göstererek geride 2-3 milim kalacak şekilde tırnak kesilir.
  • Kanama yaşanırsa ya da tırnak kesme konusunda problem yaşandığında veterinere danışılmalıdır.

kedilerde-tirnak-sagligi

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yetişkin Kedilerde Tırnak Bakımı

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla