Yetişkin Kedilerde Beslenme Alışkanlığı


İnsanlarda beslenmenin sağlıklı ve uzun yaşam üzerine etkisi düşünüldüğünde hayvanlarda da beslemenin önemli olduğu görülecektir. Her canlı varlığın kaliteli bir yaşam için öncelikle beslenmesinin kaliteli olması gerekmektedir. Özellikle yetişkin bir kediniz varsa bu yazımızda yetişkin kedilerde beslenme alışkanlığı üzerine bilgiler vereceğiz.

kedilerde-beslenme

Yavru Kedilerde Beslenme

Kedilerde beslenme rutini oluşturmak oldukça önemlidir. Öncelikle kedileri yavruluk döneminden başlayarak her şeyi yemeğe alıştırmak gereklidir. Bunu henüz küçük yaşlardan aşılamak yetişkinlik döneminde sizlere kolaylık sağlayacaktır. Kedi yavruları küçükken özellikle süt, yoğurt ve peynire bayılırlar. Buda vücut gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Bir yaşına kadar bir kediye günde bir kase süt verebilirsiniz.

kedilerde-beslenme-duzeni

Yetişkin Kediler için Beslenme Önerileri

Bir kedinin ortalama yaşam süresi 14 yıldır ve iyim bir bakım ve uygun bir diyetle yaşam kalitesi ve süresi uzatılabilir. Kedilerde yaşlanma bağışıklık sistemindeki değişimler nedeniyle iştah kaybını da beraberinde getirir. Yetişkin kedilere verilecek mamaların ya da yiyeceklerin kalitesi bu yüzden çok önemlidir. Yetişkin kediler çok sayıda üriner problemlere eğilimlidirler. Özellikle magnezyum değeri yüksek olan mamalardan uzak durulmalıdır.

kedilerde-istah-sorunu

İştah ve Karakterlerine göre Beslenme Şekilleri

Kediler genel olarak iki şekilde beslenirler.

  1. Serbest miktar: Bildiğiniz gibi kediler az az ama sık yemek yerler. Serbest miktarda yemek uygulandığında gün boyunca az miktarda sık yemek yiyeceklerdir. Bu yöntem için her gün bir kâse taze mama ve taze suyu kedinizin önünde bulundurun.
  2. Miktarı belirlenmiş beslenme: Fazla yiyen ve sınırı bilmeyen kediler için bu yöntem etkili olacaktır. Mama paketi üzerindeki ölçülerden de yardım alarak sabah ve akşam beslenme rutini oluşturabilirsiniz.

PKsUlUUT1btLjCQhgkwo

Bir Kedinin Günlük Beslenmesi

Sağlıklı ve yetişkin bir kedi günlük kilo başına 80 kalori civarında almalıdır. Bu kalori içerisinde protein, yağ ve karbonhidrat mutlaka bulunmalıdır.

kedilerde-mide-bulantısı

Mama Dışında Kedilere Neler Verilebilir?

Bildiğiniz gibi kediler etoburdur. Bu yüzden kedilere mamalar dışında sağlıkları açısından gerekli yiyeceklerde verilmedir. Et, karaciğer, akciğer, kemik, balık, yumurta, süt, yoğurt ve sebzeler.  Bu yiyecekler ile de kedilerinizin beslenme alışkanlığını çeşitlendirin.

kedilerde-beslenme-duzeni

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
1
LOL
Sevdim! Sevdim!
2
Sevdim!
Omg Omg
1
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yetişkin Kedilerde Beslenme Alışkanlığı

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla