Yetişkin Kediler Günde Kaç Saat Uyur?


 

Tüm kedigiller familyası başlarını sokacak sıcak bir köşe bulduğu anda  hemen uyumak ister. İşte kedilerde bu familyadan olduğunu ne kadar uykucu bir yapıya sahip olduklarıyla göstermektedirler. Yetişkin bir kedi günde yaklaşık 16 saat uyuyabilmektedir ancak bu süre bazen 20 saatlere kadar da çıkabilmektedir. Ancak bu kadar uykucu olan kediler tam zıttı yönde en ufak bir gürültüde kalkma mekanizmasına sahiptirler.

Peki ama kedilerde uyku neden bu kadar önemli?

yetiskin-kedilerin-uyku-saati

Yaş

-Yaş olarak yeni doğan kediler hemen hemen günün bütün saatini uyuyarak geçirirler. Yeni doğmuş olmaları ve gelişime açık olma durumlarından dolayı yavaş hareket ederler ve bu da onların yaşlı kediler gibi uzun süre uyumalarına sebebiyet verir.

kediler-gunde-kac-saat-uyur

Hastalık

-Kedilerde insanlar gibi rahatsızlandıklarında uyuma ihtiyacı duyarlar ve aslında bu da onların bize verdiği bir tepki olabilir. Böyle bir durumda doğrudan veterinere başvurulmalı.

uyuyan-kedi

Şişmanlık

-Kedinin şişman olması demek onun yavaş ve uyuşuk bir halde olması demektir. Bu durumda olan bir kedi fonksiyonları tam anlamı ile gerçekleştiremez ve bundan dolayı yorulur.

yetiskin-kedilerde-uyku

Can Sıkıntısı

-Günün telaşesi içerisinde bazen evcil hayvanlar yalnız bırakılabilir bu da evcil kediler için sıkılma ve uykuya kaçma için oldukça iyi bir fırsattır.

Uyuyan Kedi

Avlanma

-Yırtıcı hayvanlardan kediler karınlarını doyurabilmek adına avlanırlar ve enerji sarfederler bu da onların yorulması ve uyuması anlamına gelir.

kedilerde-uyku-duzeni

Görüldüğü üzere kediler her bulduğu fırsatta uyumaya meyilli hayvanlardır. Yetişkin kediler belkide hayatlarının en düzgün uyku sistemine geçtikleri dönemi bu evrede yaşarlar, bebek ve yaşlı kediler bunun dozunu biraz kaçırıyor olabilirler. Sonuş itibariyle bakıldığında yetişkin kediler 14-16 saat gibi bir süre uyku geçirirler. Ancak bebek ve yaşlı kediler kendilerine bırakıldığında günün bütün bölümünü uyuyarak geçirirler. Yapı itibariyle zaten uykucu ve üşengeç hayvan olan kedililerin belkide en sevimli halleri uyudukları zaman ortaya çıkıyor. Ancak yinede her daim tetikte olunmalı çünkü hiç akılda olmayan bir zamanda, hiç akılda olmayan bir yerde kedinizi uyur vaziyette bulabilirsiniz keza yine aynı şekilde hiç beklenmedik zamanlarda da onları geziyor ya da sizi izliyor olarak görebilirsiniz.

uykucu-kedicik

 

 

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Tatlı Tatlı
11
Tatlı
Akıllı Akıllı
4
Akıllı
LOL LOL
3
LOL
Sevdim! Sevdim!
3
Sevdim!
Omg Omg
1
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yetişkin Kediler Günde Kaç Saat Uyur?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla