Yavru Kediyi Evdeki Diğer Evcil Hayvanlara Alıştırma Süreci


Hayvan sever insanlar olmak ve onlara kendi evinizde bir yaşam alanı sağlayıp hayvanları sahiplenmek ne kadar güzel bir davranış olsa da, aynı cins ya da farklı cins hayvanları bir arada tutmak bir o kadar zor bir iştir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan bu hayvanlar, kendi yaşam alanlarını korumak ve sahiplerinin ilgisini kaybetmemek için yeni gelen hayvanlara pek dostça davranmayabilirlir. Ne kadar evcil olsalar da her hayvanın doğası ve yaratılış amacı farklıdır. Hayvan sahipleri olarak bu farklılıkları göz önünde bulundurmalı ve eve yeni bir yavru getireceğiniz zaman oldukça özenli ve de planlı davranmalısınız.

yavru-kedilerin-diger-evcil-hayvanlara-alismasi

Yavru Kediyi Köpekle Tanıştırmak

Birbirine iki zıt karekter olarak bilinen kedi ve köpekler deyimlere bile konu olmuşlardır. ‘Kedi köpek gibi didişmek’ kavramı bu iki cinsin birbirleriyle olan savaşından türemiş bir terimdir. Ancak bilinenin aksine kedi ve köpekler çok iyi dost olabilirler. Bunun için özenli davranmanız ve birbirlerine alışmalarını sağlamanız oldukça önemli. Köpek beslediğiniz bir eve yavru bir kedi getirmeyi planlıyorsanız ya da yavru kediniz varsa ve yeni bir köpek sahiplenmek istiyorsanız onları buluşturacağınız ilk güne oldukça dikkat etmeniz gerekir. Kedilere oranla daha büyük hayvanlar olan köpekler, kedilerin zarar görmesine sebep olabilirler. Aynı durum kediler için de geçerlidir. Bir şeklilde köpeğe zarar verecek yolları bulabilirler. Bunu önlemek için onları ilk birkaç hafta yalnız bırakmamanız ve sürekli gözlemlemeniz gerekir. Zaman içerisinde birbirine yaklaşmaya hatta birbirini koklayıp yalamaya başlayacak olan bu iki hayvan, yakınlığını iyice ilerlettiğinde artık aynı odada bile kalabilirler. Ancak bu aşamaya ulaşmadan onları kesinlikle yalnız bırakmayın.

yavru-kedilerin-diger-evcil-hayvanlara-alistirilmasi

Yetişkin Kediyi Yavru Kediyle Tanıştırmak

Kediler bir araya geldiklerinde öncelikle birbirlerini koklama gereği hissederler. Onların bunu yapmasına izin vermeli ama birbirlerine saldırırlarsa da mutlaka ayırmalısınız. Onları bir araya getirmeden önce hem yavrunun hem de yetişkin kedinin ön tırnaklarını kesmelisiniz ki herhangi bir durumda birbirlerini yaralamasınlar.

yavru-kediyi-eve-alistirma

Alışma dönemi yaklaşık bir ay kadar sürer. Bu süreçte birbirlerine tıslayabilirler ancak saldırı olmadığı sürece onları kendi hallerine bırakabilirsiniz. Yavru kediyi küçük hayvanlarla tanıştırmak da önemli. Tavşan, kuş, hamster gibi hayvanları kediniz olduğu ortamlarda kafesinde saklamak daha uygun olacaktır.

FcTSK5EiARRjOYAOHkE8

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
1
Sevdim!
Omg Omg
1
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kediyi Evdeki Diğer Evcil Hayvanlara Alıştırma Süreci

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla