Yavru Kedinizi Sosyalleştirin


Birçok kedinin bu alanda ‘kötü ünü’ var ve sahipleri fazla çekingen olmalarından şikayetçi. Henüz yavruyken sosyalleştirilemeyen kediler, çoğu zaman böyle davranacak ve eve misafir geldiğinde de dahi bir yere saklanacaktır.

Diğer yandan, kedinizi yavruluk döneminde sosyalleştirip diğer insan ve hayvanlarla tanıştırırsanız, çok daha uyumlu bir canlıya dönüşecektir.

Kedi nasıl sosyalleştirilir?
Sosyalleştirme, bir aşamadır ve kedinin evinize girdiği andan başlar. Özellikle 4-14 arası haftalar yavruda önemliyken, bu dönemde beyni en yüksek öğrenme ve hafıza kapasitesine erişir. Bu zaman diliminde öğreneceği şeyleri kedi bütün hayatı boyunca uygular.

Peki yavru kediler nasıl sosyalleştirilir? Kedilerde durum köpeklere göre daha farklı ve ilk olarak evdeki seslere alıştırılması, ardından kucağa alınması gerekiyor. 10 haftalık döneme kadar insanların kucakladığı, ilgilendiği kediler daha sosyal hâle geliyorlar.

Zamanla kendine güvenini kazanan kedi, aynı zamanda insanlara da güvenmeye başlayacaktır. Bu yüzden eve bir yavru girdiğinde onu uzakta tutmak yerine sık sık diğer insanlarla tanıştırın. Tabii ki bu kişiler aynı değil, farklı insanlar olmalı.

Aynı zamanda onu ‘hava değişikliği’ için ufak araba gezintilerine de çıkarabilirsiniz. Bu şekilde hem seyahate alışmış olur, hem de farklı insanları görerek korkmamayı öğrenir. Unutmayın ki, yavru kedilerin bu dönemde tecrübe edinecekleri gelecek yaşamı için çok önemlidir. İlk alındığı dönem sosyalleştirilmeyen kedi, gelecekte zorlanacaktır ve diğer insanlardan kaçacaktır.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
6
Sevdim!
Omg Omg
4
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kedinizi Sosyalleştirin

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla