Yavru Kediniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler


 

Bir kedi sahip edinmeye karar verdiyseniz, kediler hakkında çok fazla bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. En sevimli oldukları zaman henüz büyümemiş oldukları zamandır. Sizle birlikte her şeyi öğrenirler, sizle birlikte kişilik sahibi olurlar. Fakat yavru bir kediye sahip olmak ilk bakışta çok kolay gibi görünse de, birçok zor tarafı da vardır. Peki,  yavru kedi eğitimi ile ilgili neleri öğrenmemiz gerekiyor?

yavru-kedicik

Yavru Kedi Temizliği

Hepimizin bildiği gibi kediler içgüdüsel olarak kendilerini temizlemeye meyilli olarak doğarlar. O yüzden bu konuda temizlik işini onlara bırakmanız gerekir. Sizin yapacağınız şey ise, henüz daha yavruyken kedinizin tüylerini fırçayla düzenli aralıklarla taramaktır. Yavru kedilerin diş değiştirme zamanlarında ağız kokusu meydana gelebilir. Böyle bir durumda da veterinerden yardım almak gerekir.

yavru-kedilerin-bakimi

Tuvalet Eğitimi

 Yavru kedi eğitimi özellikle de tuvalet eğitimi oldukça kolaydır çünkü yavru bir kedi kum kabını kullanmayı zaten biliyor olacaktır. Tek yapmanız gereken kedinize tuvaletini nereye yapmasını istediğinizi göstermektir. İçini kumla doldurduğunuz kabı yavru kedinize gösterdikten sonra kediniz için tuvalet eğitimini vermiş olursunuz.

yavru-kedilerin-gelisim-sureci

Tırmalama İçgüdüsü

İlk zamanlarda daha kısa olan tırnakları büyüdükçe daha da uzayacaktır. Yavru kediniz bir süre sonra tırnaklarının sivri kalmasını sağlamak için daha da fazla tırmalamaya başlayacaktır. Bu son derece sağlıklı ve doğal bir davranış olduğu için kedinize kızmamalısınız. Tırmalama tahtası veya sevdiği oyuncakları yakınlarında tutarak bu eylemi eşyalarınız yerine onlar üzerinde uygulamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli aralıklarla (birkaç ayda bir) kedinizin tırnaklarını kısaltması için veterinere götürmelisiniz.

yavru-kediniz-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Yavru kedi eğitimi de diğer yavru evcil havyan eğitimleri kadar zorlu bir süreçtir. Bu süreçte kediler hakkında olabildiği kadar fazla araştırma yapıp, mümkün olduğu kadar fazla bilgi edinmeniz gerekir. Profesyonel bir veteriner hekim ile de sürekli iletişimde olursanız işiniz daha da kolaylaşır. Yavru bir kedi bakmak, küçük bir bebeğe bakmak kadar zor olmasa da birçok yönden benzer zorlukları vardır. Fakat bütün bu zorluklara rağmen sahiplendiğiniz kedinin arkadaşlığı ve size verdiği sevgi paha biçilemezdir.

 

 

 

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
4
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
1
LOL
Sevdim! Sevdim!
9
Sevdim!
Omg Omg
2
Omg
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kediniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla