Yavru Kedilerde Göz Sağlığının Önemi


Yavru bir kediye sahipseniz ya da sahip olmayı düşünüyorsanız onunla ilgili bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle yavru kedinizin tüm temizlik ve bakım işlerini aksatmadan yapmanız gerekir. Unutulmamalıdır ki özellikle yavru kediler tamamen bakıma ve ilgiye muhtaçtır. Beslenmesi, aşıları, sağlık sorunlarının giderilmesi hayatta kalması için ne kadar önemli ise bakım ve temizliği de yaşamını devam ettirmesi için o denli önemlidir. Temizliğini yaptığınız yavru kedinizin özellikle göz temizliğine özen göstermelisiniz. Dünyaya kör olarak gözleri kapalı bir şekilde gelen kediler, gözleri zamanla açıldığında çevrelerini insanlar gibi görmezler. Yavru kedilerin göz bakımı dikkatli bir şekilde yapılmazsa gözde kalıcı hasar meydana gelebilir.

yavru-kedi-saglık

Kedilerin Görme Farkları

İnsanlardan farklı bir görme yapısına sahip kedilerin gözleri hassas noktalarından biridir.İnsan gözü çevresini 160 derecelik bir açıyla görürken kedilerde bu açı 187dir.Güneş ışığına aşırı duyarlı gözleri özellikle öğlen saatleri güneş tam tepedeyken kapalı olur.Bu saatler kedilerin şekerleme vaktidir.Yavru kediler de gözleri açıldıktan sonra çevrelerini geniş görürler ve mavi,yeşil renkleri seçebilirler.Gece ise gündüze oranla çok daha net görürler.Çok geniş bir korneaya sahip kedi gözü, tapetum sayesinde ışığı insan gözüne oranla 130 kat daha fazla yansıtma ve 6 kat daha keskin görme özelliğine sahiptir.

kedi-gozu

Yavru Kedilerde Göz Bakımı

Gözleri bu kadar önemli olan kedilerde göz bakımı da oldukça önemlidir. Yavru kedinize göz bakımı yapmak istiyorsanız öncelikle gözlerine dikkatli bir şekilde bakmalısınız. Uzun süre baktığınız gözlerinde yaşarma, bulanıklık, çapaklanma gördüğünüz takdirde bir veteriner hekime gitmelisiniz. Yavru kedinizde ciddi bir göz rahatsızlığı olabilir. Yavru kedinizin gözlerini steril bir mendille veya ıslak bir pamukla temizleyebilirsiniz. Gözlerini silerek temizlerken fazla bastırmamaya özen göstermelisiniz. Bu kedinizin hoşuna gitmediği gibi, canını yakabilir. Özellikle yavru kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonu gözleri de etkiler. Enfeksiyon kapmış gözde ağrı da olacağı için kediniz ilaç konusunda size zorluk çıkarabilir. Ağrı nedeniyle hassas olan göz, dokunmaya da hassaslaşır.

yavru-kedicik

Bazı cins kedilerde görülen gözyaşı izleri de temizlik isteyen bir görüntü oluşturur. Eğer yavru Iran kedisi sahibi iseniz, gözyaşı lekeleri için haftalık olarak gözyaşı giderici ürünler ile yavru kedinizin gözlerini temizlemelisiniz. Kedinize banyo yaptırmadan önce üst göz kapağına oftalmik koruyucu krem sürmelisiniz. Çünkü kullanılan şampuan ve temizlik maddeleri iyice kurulanmazsa yavru kedinizin gözlerinde yanma meydana getirecektir. Yavru kedinin göz temizliği zor olsa da kedinizin size sevgi dolu bakışı ile tüm zorlukların üstesinden geleceksiniz.

yavru-kedilerde-goz-sagligi

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
2
LOL
Sevdim! Sevdim!
2
Sevdim!
Omg Omg
2
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kedilerde Göz Sağlığının Önemi

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla