Yavru Kedilerde Göbek Şişkinliği


Yavru bir kedi sahiplendiğimizde hepimiz onun sağlıklı olmasını isteriz. Çoğumuz için yavru kedimizin göbeğinin şişkin olması kilo aldığının dolayısıyla yeterince beslendiğinin ve gelişimini sağlıklı şekilde sürdürdüğünün göstergesidir. Oysaki yavru kedilerde göbek şişkinliği her zaman sağlık belirtisi olmadığı gibi kimi zaman ciddi sorunlara işaret eden bir durumdur.

Yavru kedilerde göbek şişliği her zaman sağlık belirtisi değildir.
Yavru kedilerde göbek şişliği her zaman sağlık belirtisi değildir.

İç parazitler yavru kediler için çok tehlikelidir

Yavru kedilerde göbek şişliği iç parazitler nedeni ile ortaya çıkabilir. Yavru kedilere iç parazitler annelerinden geçebilir. Ayrıca çok hayvanın yaşadığı, ya da hijyenik açıdan sağlıklı olmayan ortamlar da yavru kedilere iç parazit bulaşmasına neden olabilir. Bağırsak kurdu, bağırsak solucanı, tenya ve kancalı kurtlar yavru kedilere geçebilen iç parazitlerden bir kaçıdır ve bu parazitler yavruların karnının şişmesine neden olabilir. Eğer yavrunun göbeği şişse, ağzı kokuyorsa (yavru kedilerde ağız kokusu yazımızda bu konu ile ilgili geniş bilgi bulabilirsiniz), ishali varsa, kötü kokulu şekilde gaz çıkarıyorsa bunlar iç parazit varlığına işaret eden belirtilerdir. Bu durumda yapılacak en doğru şey kesinlikle veterinere başvurmaktır.

Yavru kedilere iç parazitler annelerinden geçebilir
Yavru kedilere iç parazitler annelerinden geçebilir

Düzenli idrar ve dışkılama önemlidir

Yavru kedilerin düzenli olarak idrara ve dışkıya çıkması da önemlidir. Kedinin göbeği şişse ve idrarını ya da dışkısını yaptıktan sonra iniyorsa bu normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Ama göbeğinin şişliği idrarını ve dışkısını düzen olarak yaptığı halde geçmiyorsa bu durumda yine yapılacak en doğru şey kediyi veterinere götürmektir.

Kabızlık da yavru kedilerin göbeğinin şişmesine neden olabilir.
Kabızlık da yavru kedilerin göbeğinin şişmesine neden olabilir.

Kabızlığı da unutmamak gerekli

Sağlıklı bir yavru kedinin dışkısı ne çok katı ne de çok yumuşak yani ishal olmamalıdır. Yavru kedilerin göbeklerindeki şişlik kabızlığa da işaret ediyor olabilir. Şişliğin kabızlık nedeni ile olup olmadığını anlamak için yavrunun düzenli dışkılayıp dışkılamadığını takip etmek gerekir. Bu arada tabi yavru kedi obursa ve çok yemişse bunun da göbeğinin şişmesine yol açabileceği ihtimalini göz ardı etmemek gerektiğini de hatırlatalım.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Tatlı Tatlı
131
Tatlı
Akıllı Akıllı
11
Akıllı
LOL LOL
3
LOL
Sevdim! Sevdim!
13
Sevdim!
Omg Omg
12
Omg
Üzgün Üzgün
15
Üzgün
Korkunç Korkunç
16
Korkunç
o ne? o ne?
4
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba, benim yavru kedimin annesi oldugu halde kedim hasta 5 aylik. Bulundugum ulkede veteriner ve ya her hangi bir hayvan doktoru yok. Olanlarda sadece buyuk hayvanlardan anliyor inek v.s. kedicik yemekde yiyor normal tuvaletinide yapiyor. Ama karni cok sis ve cox uyuyor hatta yurumuyor halsiz ve gizlerinde perde ve sulanma var. Kendini temizliyor falan ama hasta oldugu besbelli. Elimden bir sey gelmiyor cox ama cok uzuluyorum. Bu konuda yardimci olursaniz cok duaci olurum.

Yavru Kedilerde Göbek Şişkinliği

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla