Yavru Kedilerde Diş Değişimi Ne Zaman Başlar


Kedi sahipleri, yavru kedilerinin dişlerinin döküldüğünü gördüklerinde genellikle panik yaparlar. Evet, birdenbire yerde minicik bir diş görmek oldukça korkutucudur. Fakat kedilerde diş dökülmesi büyümenin bir parçasıdır. Diş dökülmesi yetişkin kedilerde ciddi sorunların göstergesi olarak kabul edilirken, yavru kedilerde büyüme sürecinin doğal bir parçasıdır.

Kedilerde Diş Değişimi Ne Zaman Başlar ;

Yavru bir kedi ortalama 3, 3,5 aylıktan sonra süt dişlerini değiştirmeye başlar. Ve çok kısa bir süre sonra yeni dişler gelir. Bu nedenle dökülen dişleri fark etmek çoğu zaman mümkün olmaz. Dökülen dişlerin yerine çıkan dişler hayat boyu kalıcıdır. Yavru kediniz 8 aylık olana kadar tüm süt dişlerini değiştirmiş olacaktır.

sMqp50xjsNmkdBECUZVC

Kedinizin Diş Değiştirdiğini Nasıl Anlarsınız ; 

Yavru kedinizde sadece bu dönemde görülebilen bazı belirtiler vardır. Yemeğini ağzından düşürme, iştahsızlık ve bazen de ateş gözlemliyorsanız yavru kedinizin diş değiştirme döneminde girdiğini anlayabilirsiniz. Diş değişimi döneminde kedinizin ağzında koku olması ve kimi zaman hafif kanalar görülmesi oldukça normal ve panik yapmamanız gereken bir durumdur.

Kedilerde Diş Fırçalama ; 

Bazı kediler fırçalama işleminden pek hoşlanmasa da kedinizin dişlerini uygun bir fırça yardımıyla periyodik olarak temizlemelisiniz. Fırçalama işlemine kedinizi alıştırmak biraz zaman alacak gibi görünse de, sabırlı olduğunuz ve vazgeçmediğiniz takdirde kediniz de bu fikre kısa zamanda alışacaktır. Kediniz 1 ya da 1,5 yaşına geldiğinde dişlerinde tartar oluşumu başlayabilir. Bu nedenle aşılama ya da diğer işlemler için veterinere gittiğinizde diş kontrolü de yaptırmalısınız. Veteriner hekiminiz gerekli gördüğü takdirde diş temizliğini yapacaktır.

kedi-dis-fircalama

Yavru Kedilerde Diş Kaşıntısı ;

Yavru kedilerde 1 yaşına kadar diş kaşıntısı oldukça yoğundur. Bu nedenle elinizi, ayağınızı ve hatta buldukları her şeyi kemirme eğiliminde olurlar. Kedinizin size veya mobilyalarınıza zarar vermesini engellemek için dişlerini kaşıyabileceği bir kütük alabilirsiniz. Kedinizin kemirme isteğini alışkanlık haline getirmemesi için kararlı bir şekilde ‘hayır’ demeniz çoğu zaman işe yarayacaktır.

kedilerde-dis-kasintisi

 

Yetişkin Kedilerde Diş Dökülmesi Önemlidir ;

Kedi yavruluktan çıkmış ve süt dişlerinin tamamını değiştirmişse, dişlerde dökülme olması son derece ciddi bir problemdir. Bu nedenle yetişkinlik döneminde diş dökülmesinin sebebi ne olursa olsun, kedinizi vakit geçirmeden bir veterinere götürmeniz gerekir.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
11
Tatlı
Akıllı Akıllı
5
Akıllı
LOL LOL
6
LOL
Sevdim! Sevdim!
10
Sevdim!
Omg Omg
5
Omg
Üzgün Üzgün
10
Üzgün
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
o ne? o ne?
3
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kedilerde Diş Değişimi Ne Zaman Başlar

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla