Yavru Kediler İçin Sütün Zararları


Güzel bir bahar sabahı yürüyüşe çıktınız ve aniden incecik bir miyuv sesi duyup kafanızı sesin geldiği yöne çevirdiniz, bir de ne görseniz? Minicik bir yavru kedi tek başına bir köşecikte ağlıyor. Tabi ki dayanamayıp yanına gittiniz, önce annesi etrafta mı diye arandınız. Ama bulamadınız ve miniği kaptığınız gibi eve getirdiniz. “Açtır bebecik” diye düşündüğünüz için hemen buzdolabını açtınız ve sütü elinize aldınız yavru kediye bir kase süt verip karnını doyurmak için. Yapmayın! Yapmayın çünkü süt yavru kedilere ciddi şekilde zarar verebiliyor. Toplumda yerleşmiş olan “kedi süt içer” fikri kimi zaman sevimli pisilerin hayatlarına bile mal olabilecek sonuçlar doğuruyor.

Yavru kedilere süt yaradan çok zarar verebilir
Yavru kedilere süt yaradan çok zarar verebilir

Kedilerde laktoz intoleransı ile sık karşılaşılıyor

Sütün yavru kedilere zararlı olmasının sebebi içinde bulunan laktoz. Kedilerde laktozun sindirilmesini sağlayan laktaz isimli enzim bulunmuyor. Üstüne bir de yavruda laktoz intoleransı varsa laktoz kalın bağırsakta birikiyor ve haliyle bakteri oluşumuna neden oluyor. Bakteriler de zamanla enfeksiyona sebebiyet veriyor. Gördüğünüz gibi iyi niyetlerle verilen bir kase süt yavru kedilerin enfeksiyon neticesinde ölümüne varabilecek bir dizi olaya yol açabiliyor.

Laktozsuz sütler var

Bu demek değil ki yavru kediye asla süt vermeyeceksiniz. Piyasada laktozsuz süt de bulunuyor. Ayrıca soya sütü de iyi bir seçenek. Ancak bu sütleri de yavruya sürekli değil arada sırada vermek gerekiyor. Son bir uyarı; eğer bebeğe soya sütü verecekseniz önce az bir miktar verin ve olumsuz bir etkisi olup olmadığını anlamak için yavruyu gözlemleyin. Bir sorun olmadığını gördükten sonra arada sırada az miktarlarda soya sütü vererek miniğin keyfini yerine getirebilir ve beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kediler İçin Sütün Zararları

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla