Yavru Kedi Gelişmindeki Dönüm Noktaları


Yavru kedi bakımı doğumdan itibaren başlar ve bu bakımın ilk bir ayı tam anlamıyla annenin kontrolündedir. Hamile bir kedi çoğunlukla sizin hazırladığınız yere değil, yavrularıyla birlikte daha rahat edebileceğini düşündüğü yani kendi uygun gördüğü yere doğurur. Doğumdan sonra 1 ay boyunca sürekli yavrularıyla ilgilenir, sürekli yalar, emzirir, çiş ve kakalarını yaptırırlar. Kediler doğuştan yalama ve çiş yapma refleksine sahip olmadıkları için, belli bir yaşa gelene kadar yalama ve çiş yaptırma olayı hayati önem taşır. Doğumdan sonra ilk 24 saat içinde yavrunun anne sütü alması bağışıklık sisteminin gelişebilmesi için çok önemlidir.

SONY DSC

Yavru Kedi Annesinden Ne Zaman Ayrılır?

Yavru kedi ortalama 2 ayda annesinden ayrılabilir. Sütten kesme yaşı da 2 aydan önce olmamalıdır.

Yavru kediler 6-8 haftalık olup anneden ayrıldıkları zaman iç parazit tedavisine başlanmalı ve ilk aşılaması iç parazitlerden tamamen arındırıldığına emin olunduktan sonra yapılmalıdır. Bu süreçte aşısız kedilerle bir arada olmasına izin vermemeniz, hastalığa yakalanmaması için son derece önemlidir.

yavru-kedi-bakimi-hakkinda

Yavru Gelişimindeki Önemli Süreçler

Yavru kedinin gözleri doğumdan sonra 10 gün içinde açılır. 10-21 gün içinde ışığa tepki vermeye başlar. 30 gün sonunda tam olarak görmeye başlar. Göz rengi ise 4-6. Haftalarda netleşir. Yavru bir kedinin doğumdan sonra 6-17. Günlerde kulak kanalları açılır. 4-6. Haftalarda tam olarak görmeye başlar. Yavru kedi 7-14. Günlerde yerde sürünmeye başlar. 14-21. Günlerde yürümeye başlar. 3 haftalık olduktan sonra istençli olarak yürümeye başlar.

yavru-kedi-bakim-sureci

Yavrunu Sosyalleştirilmesi

Yavru bir kedi ilk alındığında, annesinden ve kardeşlerinden ayrıldığı ve yeni bir ortama geldiği için korkmuş olacaktır. Bu nedenle bazen kendisini güvende hissettiği bir yere girip günlerce çıkmayabilir. Yavru kedinizi saklandığı yerden zorla çıkarmaya çalışmak, onu daha da korkutabilir. Bu nedenle onu çekmeye çalışmak yerine nazikçe konuşun ve saklandığı yerde yemek yemesine izin vererek güvende olduğunu hissetmesini sağlamalısınız. Bir oyuncak veya ip benzeri bir cisimle kedinizin ilgisini çekmeye çalışın. Kediler çok meraklı ve oyuncu olduklarından büyük ihtimalle saklandıkları yerden çıkacak ve oynamaya başlayacaklardır.
yavru-kediler

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
390
Tatlı
Akıllı Akıllı
13
Akıllı
LOL LOL
4
LOL
Sevdim! Sevdim!
13
Sevdim!
Omg Omg
4
Omg
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
o ne? o ne?
6
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kedi Gelişmindeki Dönüm Noktaları

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla