Yaşlı Kedinizin Hayatını Kolaylaştırın


Tıpkı insanlar gibi hayvanlarda yaşlanıyor ve zaman ilerledikçe daha çok bakıma ihtiyaç duyuyorlar. Eskisi kadar enerjik olamayan yaşlı kedilerin hayatını kolaylaştırmak için yapılabilecek bazı şeyler elbette ki var. Kedinizle geçirdiğiniz uzun ve eğlenceli yılların sonuna geldiğinizi bir süre sonra anlamanız gerekir ve bu durumu anladıktan sonra da onlar için yapabileceğiniz, hayatlarını kolaylaştıracak ufak tefek şeyler bulabilirsiniz.

yasli-kedi

Yaşlı Kedilerin Bakımı

Eskiye oranla daha uzun yaşayan kediler ortalama 14 yıllık bir hayat sürüyor. İyi bakım ve veteriner kontrolleri sayesinde bu ömürün 20 yıla kadar çıkabilmesi de söz konusu. Yaklaşık 10-11 yaşlarına ulaştıklarında yaşlanmaya başlayan kedilerinizdeki farkı gözlemlerinizle anlamanız mümkün. Bu dönemde eskiye oranla daha az yemek yiyen, daha çok uyuyan ve daha fazla ilgi ve de şefkat bekleyen kedilerle karşılaşırsınız. Yaşlı kedilerin bakımı hassasiyet gerektirir. Peki ona nasıl yardımcı olabilirsiniz?

yasli-kedi-bakimi

Pratik Bilgiler

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de yaşlandıkça kan akışı yavaşlar ve soğuk havalarda daha fazla üşüme eğilimi başlar. Özellikle kış aylarında soğuğu hissetme oranı iyice yükselir. Bundan dolayı kedinizin bakımında daha özenli olmanız gerekir. Onun hayatını kolaylaştırmak için kışın kalorifer peteğine yakın bir yatak hazırlayabilirsiniz. Daha sıcak ortamda uyumasını sağladığınız kediniz kendini daha güvende ve rahat hissedecektir. Bunun yanı sıra yatağına fazladan battaniye bırakabilirsiniz. Yaşlılık döneminde kediler daha geniş ve yumuşak yataklara ihtiyaç duyar. Bu durumu da hemen çözmeniz mümkün.

yasli-kedilerin-hayatini-nasil-kolaylastirabiliriz

Dikkat edilmesi gereken başka bir husus da kedinizin tuvaletini nasıl yaptığı. Eğer kapınızda onun için bir giriş çıkş bölmesi varsa o bölmenin sertliğini daha aza indirmelisiniz. Ayrıca kediniz daha yavaş hareket etmeye başlayacağında onu tuvalet için dışarı göndermek yerine evde bir kedi kumu havuzuna alıştırabilirsiniz. Evde yaşayan küçük çocuklar varsa ya da ziyarete gelen çocuklardan rahatlıkla uzaklaşabilmesi için kedinize biraz yüksekte bir yastık hazırlayın.

yasli-kedilerin-hayati

Bu sayede hem çocuklardan korunur hem de oraya zıplaması hareket etmesini sağlar. Yaşlanan kedilerin tüylerinin eski yumuşaklığını kaybettiğini hatırlatmakta da yarar var. Herhangi bir şekilde ıslanan kedinizin tüylerini kurutarak da ona yardımcı olabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşlı Kedinizin Hayatını Kolaylaştırın

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla