Yaşlı Kedilerde Bunama


Sevimli ve her biri ayrı bir karaktere sahip olan kedilerimiz de aynı bizler gibi yılların geçmesine dur diyemiyorlar ve yaşlanıyorlar be yazık ki. Kedilerin yaşlanması bizimkinden çok daha hızlı oluyor çünkü ömürleri bize kıyasla çok daha kısa. Kediler yaşlanınca bazı rutin dışı davranışlar sergilemeye başlayabiliyorlar. Yaşlı kedilerde bunama genellikle 10 yaşından büyük kedilerde ortaya çıkıyor.

Unutkanlık başlıyor

22569454_ml

Yaşlı kedilerde bunamanın en önemli belirtilerinden biri unutkanlık. Yaşlı kediler bazen mama yemeyi, bazen tuvaletlerinin yerini unutabiliyorlar. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda kedinize kesinlikle kötü davranmamalısınız. Zira tüm hayatını sizinle geçiren kediniz yaşlandığında ona kızmak yerine son zamanlarını da sizin yanınızda ve mutlu olarak geçirmesini sağlamak bir nevi ona borcunuz.

Sizinle eskisi kadar iletişime geçmeyebilir

feline-preventative-care

Yaşlı kedilerde zihinsel aktivitelerde ortaya çıkan azalma ya da bozulmalar nedeni ile hem diğer hayvanlar hem de insanlarla olan ilişkilerinde farklılaşmalar da görülebiliyor. Yani kediniz sizinle eskisi kadar iletişime geçmiyorsa bu artık sizi sevmediği için değil tamamen zihinsel durumundan kaynaklanıyor.

Dengesi bozulabilir

hero-adopt

Yaşlı kedilerin dengeleri bozulabiliyor, bazen etrafta anlamsız şekilde dolaşabiliyor ya da bir köşede oturup duvara bakabiliyorlar. Bunlar da bunama belirtisi. Bunları yaşlılığın doğal bir parçası olarak kabul edip kedinizi bu haliyle de sevmeniz en doğrusu.

Çaresiz değilsiniz!

Timberline Animal Hospital

Ama tüm bunlar karşısında tamamen çaresiz olmadığınızı da bilmelisiniz. Yaşlı kedi bakımı konusunda sürekli veteriner hekim ile iş birliği halinde olmak çok önemli. Düzenli olarak veteriner kontrollerine götürülen yaşlı kedilerde bunama belirtilerinin fark edilmesi ile birlikte veteriner hekim kediye hafızayı ve sinir sistemini güçlendirmek üzere bir tedavi uygulayarak bu belirtilerin azalmasını ve kedinin daha uzun süre, sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayabilir. Yazımızı bitirirken yaşlanan kedinizi düzenli olarak veterinere götürmeniz gerektiğiniz tekrar hatırlatalım.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
9
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
3
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşlı Kedilerde Bunama

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla