Yaşlı Kedilerde Beslenme


Yaşlı kedilerde beslenme gereksinimleri yetişkin kedilerden farklılıklar gösterir. Bunun nedeni hem kedinin yaşa bağlı bir takım hastalıklara sahip olma olasılığıdır, hem ilerleyen yaşlarda kedilerin vücutlarının gereksinim duyduğu besinlerdeki farklılıktır. Bunun yanı sıra yaşlı kedilerde karşılaşılan diş sorunları ve diş kayıpları da bu kedilerin özel şekilde beslenmelerini gerektirir.

Fosfor oranı düşük gıdalar tercih etmek gerekir

Yaşlı kedilerde böbrek sorunları ile karşılaşılma olasılığı yüksektir. Bu nedenle yaşlı kedi beslenmesinde böbrek sorunlarını engellemek için fosfor oranı düşük besinlere yer vermek gerekir.

Lif oranı yüksek gıdalar yaşlı kedi için daha uygundur

Yaşlılık ile birlikte kedilerde sindirim faaliyetlerinde düşüş görülür. Bu nedenle yaşlı kedi beslenmesinde lif oranı yüksek gıdalara yer vermek gerekir. Lif oranı yüksek gıdalar kedinin sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olacağı için sindirim sorunlarını ve bağırsak tembelliğini minimum düzeyde tutmaya yardımcı olur.

Kedinin dişlerinde azalma varsa…

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi yaşlı kedilerde diş sorunları ile çok sık karşılaşılır ve genellikle yaşlı kedinin ağzında diş kayıpları vardır. Kedinin dişlerinde azalma varsa, diş problemi çekiyorsa haliyle kuru mama yemekte zorlanacaktır. Bu durumda kediyi kuru mama yemeye zorlamak kedinin beslenememesi ile sonuçlanabilir. Şayet kedinin dişlerinde sorun varsa yaş mama ya da yaşına ve sağlık koşullarına uygun yumuşak gıdalara geçmek en doğrusudur. Yazımızı son bir not ile bitirelim; yaşlanan kedilerde aktivitede azalma doğaldır. Bu nedenle kediye kalori oranı düşük gıdalar vermeniz kedinin kilo almasını engelleyecektir. Kilo almasını engellemek aynı zamanda yaşlı pisinin kalp-damar hastalıkları, eklem hastalıkları gibi birçok hastalıktan da korunmasını sağlayacaktır.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşlı Kedilerde Beslenme

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla