Yaşlı Kedi Bakımında Karşılaşılan Problemler


Kedilerin yaşlanması sonucu ortaya çıkan durumlar, insanların yaşlanması ile benzerlik gösterir. Doğal olarak ortaya çıkan problemler de benzer olmaktadır. Ortaya çıkan problemler belli ölçülerde hafifletilebilir. Yaşlı kediler, bazı hastalıklar ile karşı karşıya kalırlar. Yaşlanma belirtileri, bazı hastalık türlerini de doğurmaktadır yani bazı kedilerin son yılları zor bir şekilde geçebilir. Kediler, ağrı ve acılarını söyleyemez, bu durumda kedi sahibi her daim kedisiyle alakadar olmalıdır. Onu takip etmeli, tanımalı ve davranışlarını anlamalıdır. Aksi halde onla bağ kuramaz ve onun sorunlarının farkına varamaz. Yaşlanmayla bünye zayıflar ve bir takım hastalıkların görülme ihtimali bir hayli artar. İyi bakılmış kedilerde bu tür hastalıkların görülme ihtimali minimum düzeye düşürebilir.

yasli-kediler

Diş Problemleri

Yaşlı kedilerin problemleri arasında diş sorunları yer almaktadır. Haliyle onlarda da yaşlanıldığı zaman diş kayıpları olur. Diş kayıpları, yeme problemlerini doğurur. Yeme sorunu yaşayan bir kedinin hayatta kalması kolay olmaz.

yasli-kedilerde-dis-sagligi

Göz Problemleri

Görme problemleri kedilerin yaşlılık hastalıkları arasındadır. Yaşlanmalarıyla orantılı olarak kedilerin görme yetileri zayıflar. Burada yapılması gereken ise veteriner kontrollerinde göz muayenesine de başvurmaktır.

kedilerde-goz-sagligi

Kalp Problemleri

Kedilerin yaşlanmasıyla kalplerinin zayıflaması da beraberinde gelir. Hatta kalp krizi sonucu ölen kedilerin sayısı az değildir. Bu ani ölüme karşı alınabilecek önlem, zaman zaman kontrollerin yapılmasıdır. Onların da tıpkı insanlar gibi, yaşlanmalarıyla birlikte kalpleri günlük işlevlerini görmede zorlanır.

yasli-kedilerde-kalp-problemi

Kanser Problemi

Memeli canlıların karşılaştıkları problemler arasında yer alan kanseri kedileri de etkileyebilir. Beyaz kedi türleri, kansere daha yatkın olanlardır. Fakat tüm kedi cinslerinde kanser riski bulunur. Kedi sahibi, beslediği kedinin vücudu üzerinde bir şişkinlik ya da kitle tespit ederse, vakit geçirmeden kediyi veteriner hekim muayenesine götürmelidir.

yasli-kedilerde-kanser

Kireçlenme Problemi

Kedilerde karşılaşılan problemler arasında bulunmakta olan kireçlenme zor bir durumdur, haliyle bu problemin yaşlılık yıllarında baş görmesi beklenen durumlar arasındadır. Kedi sahipleri bu durumu fark edemeyebilir ve oluşan belirtileri sadece yaşlılık belirtisi olarak tanımlayabilir. Fakat bu hastalığın verdiği ağrı bir hayli ağırdır, bu yüzden tedavi şart olmaktadır.

yasli-kedilerde-kireclenme-problemi

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
3
Tatlı
Akıllı Akıllı
2
Akıllı
LOL LOL
1
LOL
Sevdim! Sevdim!
3
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşlı Kedi Bakımında Karşılaşılan Problemler

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla