Yaramaz Kediler için Şahane Çözümler


Kediler devamlı ilgi ve alaka isteyen sevimli canlılardır. Bazen bu isteklerini gerçekleştirmek için yaramazlıklar yapmakta ve etrafa hasar verebilmektedirler. Bu gibi istenmeyen durumlar için kediniz ile ilgili olarak birtakım uygulamalara dikkat ederek kedinin istenmeyen davranışları kontrol altına alınabilir.

istahsiz-kedi

                Disipline Edin

Kedinizin davranışlarını kontrol altına almak için onu disiplin altında tutmalısınız. Kedinizde istenmeyen davranışları kontrol altına almak için en önemli yöntemlerin başında kedinizi disipline etmek gelir. Bunu yaparken kediniz iyi davranışlar gösterdiğinde onu ödüllendirerek bu uygulayabilirsiniz. Tam ters kediniz yanlış bir hareket yaptığında ise kafasına yumuşça dokunarak onu cezalandırın. Bu şekilde eğitimlerle kedinizi istediğiniz davranışa yönlendireceksiniz.

kedi-huylari

                Olağan Olun

Kediler şaşırtılmaktan hoşlanmazlar. Kedinize sürprizler yapmak ve beklenmedik hareketler yapmaktan kaçının. Kediniz yemek yerken önünden yemeği aniden çekmek ya da uyurken aniden yandırmak onu provoke edici kontrolden çıkartıcı hareketlerdir. Bu hareketlerden kaçınarak kedinizin kontrolünüzden uzaklaşmasına engel olabilirsiniz.

hasta-kedi

                Kedinize Vurmayın

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilere de vurmak onda size karşı korku duygusu gelişmesine yol açacaktır. Ona kesinlikle vurmayın. Bu sayede davranışlarında yaşanabilecek düzelmelerin de kapısını aralamış olacaksınız.

kediler-kadinlara-mi-benziyor

                Öngörülü Olun

Kedinizin yapacağı hataları önceden farkına varabilirsiniz. Kedini<in yapacağı hataları önceden fark ederek hem kedinizi cezalandırmak zorunda kalmayacaksınız hem de kediniz olası tehlikeli durumlardan kurtulmuş olacak. Örnek verecek olursak, kedinizi eğer çöp kutusunu tırtıklıyor ve etrafa çöpleri saçıyorsa çöp kutusunu güvenli bir yere koyarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

My kitten has fleas - boy looking at his cat scratching its ears

                Tuvalet Eğitimi

Eğer kediniz tuvalet sorunu yaşıyorsa kedinin istenmeyen davranışı çözümü için kedinize tuvalet eğitimi vermeniz gerekiyor. Kesi kumu temin ederek ve bunu yerleştireceğiniz bir kedi kutusu temin ederek bu eğitimi vermeye başlayabilirsiniz. Böylece kediniz tuvalete gitme ihtiyacı hissettiğinde yanındaki çözümü fark ettiğinde olumlu davranış geliştirecektir. Kedinizin tuvaletini de düzenli olarak takip etmelisiniz. Böylece kedinizin bir hastalık yaşayıp yaşamadığını da daha net şekilde görebilirsiniz.

kedi-tuvalet-egitimi

                Ödül – Ceza

Kedinizin düzgün davranmasını sağlamak için ödül ceza sistemini hayata geçirebilirsiniz. Ödül için kedinizin hoşuna gidecek öze mama bulundurarak kedinizi doğru davranışlara yönlendirmek için koşullayabilirsiniz.

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Tatlı Tatlı
3
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
5
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
o ne? o ne?
3
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaramaz Kediler için Şahane Çözümler

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla