Kısırlaştırma Sonrası Kedilerde İyileşme Süreci


Bir kediniz varsa küçüklüğünde pek sıkıntı çıkarmaz. Büyümeye başlayıp, cinsel olgunluğa ulaşmaya başladığı zaman zor günler geçireceksiniz demektir. Bir kedi cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra sık sık kızgınlık dönemine girer. Bu kızgınlık dönemi yaşanılan coğrafya, iklim özellikleri ve güneş ışığına bağlı değişiklikler göstermektedir. Kuzey yarım kürede genellikle ocak ayı ile eylül ayı arasında, emzirme ve hamilelik geçirmediği her dönem 14-21 günde bir kızgınlık dönemine giren dişi kediler, bu kızgınlık döneminde aşırı miyavlar, mobilya ve insanlara sürtünürler. Kediniz size sürtünüp sürekli ilgi bekliyorsa, iştahı azalmışsa, sık sık idrar yaşıyorsa kızgınlık dönemine girmiş demektir.

kisirlastirma-ameliyati

Kedilerde Kısırlaştırma

Kızgınlık dönemi geçiren kedinize hiçbir müdahalede bulunmayıp bu sürecin kendiliğinden geçmesini beklemek hem kediniz hem de sizin için çok sıkıntılı olacaktır. Kedinizin bu dönemlerinden kurtulması için en kesin çözüm kedi kısırlaştırma yöntemi olacaktır. Dişi kedilerde iki türlü kısırlaştırma yöntemi vardır. Bunlardan ilki, yumurtalıkların bırakılarak sadece rahmin alınmasıdır. Bu yöntem ile kediniz cinsel hayatına devam eder, gebelik süreci ortadan kalkar. Kedinizin cinsel hayatını tamamen bitirmek istemiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Fakat bu yöntem pek tavsiye edilmez. Çünkü yumurtalıklar alınmadığı için yumurtalarda meydana gelen kist, iltihaplanmalar sonucu kedinizde ciddi genital sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Dişi kedilerde ikinci kısırlaştırma yöntemi yumurtalıklar ve rahmin tamamen alınmasıdır. Bu operasyon sonrası kediniz hamile kalmadığı gibi cinsel istek de duymayacaktır.

kedilerde-kisirlastirma-ameliyati-sonrasi

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi, dişi kedilerinkine kıyasla daha kolay yapılmaktadır. Erkek kedilerde bir saat süren kısırlaştırma operasyonu dişi kedilerde 3-4saat sürmektedir.

Kısırlaştırma sonrası bakım

Kısırlaştırma operasyonu sonrası özellikle dişi kedilerin bakımı çok önemlidir. Operasyon sonrası yara üstüne koyulan bez ve dikişler kedinizi rahatsız edecek, kediniz ağzı ile bu bezi çıkarmaya çalışacaktır. Bunu önlemek için ağzına huni biçiminde bir ağızlık takılabilir. Operasyon sonrası çok halsiz olan kedinin iyileşmeye başlaması sonrası çok hareket etmemesi gerekmektedir. Bu konuda sahiplerine büyük görev düşer.

kedi-sagligi-hakkinda

Özellikle kendine gelene kadar kedinizi sık sık kontrol etmelisiniz. Yarı baygın halde olduğu için bilinçsiz bir harekette bulunarak kendine zarar verebilir. Ayrıca operasyon sonrası dinlenebileceği rahat bir ortam oluşturmalısınız. Ağır kokular ve gürültü kedinizin dinlenmesine olanak vermeyebilir. Dikkat edilmesi gereken bir konu da, operasyon sonrası kedinizin kaybettiği suyu tekrar kazanması ve rahat sindirmesi için kuru mama yerine yaş mama vermelisiniz. Kısırlaştırma sonrası bakımına dikkat etmezseniz kediniz kalan hayatını kızgınlık döneminden daha zor geçirmek zorunda kalabilir.

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
7
Kızgın
Tatlı Tatlı
9
Tatlı
Akıllı Akıllı
6
Akıllı
LOL LOL
3
LOL
Sevdim! Sevdim!
11
Sevdim!
Omg Omg
11
Omg
Üzgün Üzgün
20
Üzgün
Korkunç Korkunç
7
Korkunç
o ne? o ne?
6
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kısırlaştırma Sonrası Kedilerde İyileşme Süreci

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla