Kedinizin Stresli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?


Kediler değişikliklerden ve yabancı şeylerden çok kolay etkilenir. Bu da onlar üzerinde stres yaratır. Stresli olduğunu size belli eden kedinizi anlamanın pek çok yolu vardır. Kediler stresli olduklarında davranışları değişir. Taşınma, eve yeni bir evcil hayvan gelmesi, hastalıklar, sizin yaşadığınız gerginlikler, ilgisizlik, sevgi eksikliği gibi durumlarda kendilerini kötü hisseder ve stres yaşarlar. Yaşadıkları bu stresi konuşarak olmasa bile çeşitli yollarla anlatırlar.

yetiskin-kedilerin-stresli olmasi

  • İdrar Sorunları

Kedininiz stresli olduğunun belirtilerinden biri normalde yapmadığı halde kumunun dışına tuvaletini yapması ya da idrarını püskürtmesidir. Gergin olduğu durumlardan gerçekleştirilen bu davranış, kedinin stresli olduğunu ve kendini rahatlatmak için koku ile işaretlediğini gösterir. Kendi kokusunun etrafta olması, kediyi rahatlatır.

cat-spraying-on-bush-1-AMD1

  • Kendini Temizlemesi

Stresli kediler kendilerini takıntılı bir şekilde aşırı yalayarak yer yer tüylerin dökülmesine sebep olabilir. Kendi temizliği kendisi için çok önemli olduğu için, kendisini temizlemeyen bir kedinin de stresli olduğu anlaşılabilir.

"Tuna", very afraid of the vacuum cleaner

  • Davranış Sorunları

Kediler stresli olduklarında; saklanma, tepkisiz davranma, saldırganlaşma, aşırı uyku ve iştah artışı gibi belirtiler gösterebilir. Bu durum kedinin stresli olduğunu gösterir. Bunun dışında kendisi haricinde etraftaki nesneleri de yalaması stres altında olduğunu gösterir. En önemlisi yenmeyen nesneleri çiğnemeleri de bize bir sorunları olduğunu anlatır. Örneğin kumaşları çiğnemeleri kedinin stresli olduğunun bir belirtisidir.

kedinizin-stresli-oldugunu-nasil-anlarsiniz

  • Diğer Belirtiler

Kedinizin vücut ısısı normalde yüksekse, bu da stres altında olduğu için olabilir. İştah artışından kaynaklanan yerli yersiz kusma da bu belirtiler içindedir. Aşırı salya üretmesi de onun stres altında olduğunu gösterir.

yetiskin-kedilerde-stres

Evimizin göz bebeği küçük dostlarımızın yaşadıklarını fark etmesek bile onların bize anlattıklarını anlamaya çalışmalıyız. Bizlerden farklı olan anlatım şekillerine dikkat etmeli ve onlarla ilgilenmeliyiz. İdrar sorunları, aşırı yalanma ya da hiç yalanmama, saklanma, saldırganlaşma, iştah bozulması, aşırı uyku, aşırı salya gibi belirtilerle stresli olduklarını anlatırlar. Yapılması gereken onların bu belirtilerine dikkat edip, sorunlarına kulak vermek ve onlara ilgi ve sevgi gösterip onların stresi ve gerginliklerini atlatmaya çalışmalarına yardımcı olmaktır. Sabırlı olmak ve onları zorlamamak gerekir, aksi takdirde üzerilerinde baskı oluşacağından daha da kötü etkilenirler.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
4
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedinizin Stresli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla