Kedinizin Canının Sıkıldığını Nasıl Anlarsınız?


 

Kedi dili belki de dünyanın en eski dilleri arasında olabilir. Kediler dünya yüzünde var oldukları andan itibaren çevreleri ile konuşmaya başlamışlardır. Bazı rivayetlerde vardır ki kedilerin kendi aralarında konuştukları da söylentiler arasındadır. Kedinin canının sıkıldığını hareketlerinden anlayabiliriz. Kedi dili sevgi ve gözlem ile meydana gelir ve keşfedilir. İşin garip kısmı kediler aynı evde yaşadıkları aile üyelerine de farklı davranışlar sergilerler. Evin sahibini merak ediyorsanız kedinin hareketlerini izlemeniz yeterli olacaktır. Kimin konuştuklarını ciddiye alıyorsa evin sahibi büyük ihtimalle o kişidir. Kediler bedenlerinin 5 değişik yerleri ile iletişime geçerler. Kuyruk hareketleri, kulak hareketleri, bıyık hareketleri, pati hareketleri, tüy ve vücut hareketleriyle.  50 yıl önce Amerikalı psikolog Mildred kedilerin 16 farklı ses çıkardığını keşfetmiştir ve bu sesleri gruplandırmıştır.

kedilerin-caninin-sikildigini-anlama

Birinci Grup Sesler

Ağız kapalıyken çıkartılan sesler yani mırıldanmalar.

kedi-sesleri

İkinci Grup Sesler

Ağız kapalı ve yüksek tonda çıkarılan sesler

1. Grup seslerinden 3. Grup seslerine geçiş mutluluktan ve mutsuzluktan veya istenmeyen bir durumdaki geçişleri ifade etmektedir. Kediler sesleri ve hareketleri ile çok fazla cümle kurabilirler.

kedi-tavirlari

Kedi Hareketleri

Karnını gösteriyorsa güven içerisinde olduğunu hissetmektedir ortamın güvenli olduğunu sezmiştir. Fare yürüyüşü yapıyorsa ortamda onu rahatsız eden unsurların olduğunu sezmiştir. Karanlık yerlerde durmayı tercih etmesi keyfinin yerinde olmadığı gösterir çok dikkat çekici olursa mutlaka bir veteriner hekime götürülmesinde fayda vardır. Kedinin canının sıkıldığını pencereden bakıp uzun uzun miyavlıyorsa bu sıkıldığının sinyalidir. Oyun oynamak sosyalleşmek arkadaş edinmek anlamına gelir. Kedi kulaklarını geri çevirmişse bu korktuğunu veya kızdığını temsil eder. Yere doğru öksürdüğünde büyük ihtimalle tüy yutmuştur onu yarattığı gıcıklık vardır. Kedi kuyruğunu bacaklarının arasına saklamışsa tehlikede olduğunu sezmiştir ve korkuyordur. Yemek yemiyorsa bu hastalık belirtisidir ve veteriner hekime götürülmelidir. Kedinin burnu kuru ise hastalık yada ateş belirtisidir. Tüyleri diken diken olan kedi korkmuş ve saldırıya geçmeye hazırlanıyordur. Kediniz gözlerini yavaşça kapatıyorsa sizi selamlıyordur büyük ihtimalle yatıyordur sakin ve keyifli bir haldedir veya yorgun keyifsizdir fakat yanınızda olmaktan mutluluk duyar. Uyku halinde iken bıyıklarını ve ağzını hareket ettiriyorsa bu rüya gördüğü anlamına gelir. Kedinin canının sıkıldığı kedi hareketlerinin ne anlama geldiklerini öğrendikten sonra rahatlıkla tahlil edebilir ona göre davranabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
9
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
4
Sevdim!
Omg Omg
1
Omg
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedinizin Canının Sıkıldığını Nasıl Anlarsınız?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla