Kedinizi Ne Zaman Kısırlaştırmanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?


Yavruyken edindiğiniz ilk kedinizin kısırlaştırılması gerektiğini biliyor ama bunu ne zaman yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızda bununla ilgili merak ettiklerinizi paylaşıyor olacağız. Kedi kısırlaştırma hem kediniz hem de sizin rahatınız için gerekli bir işlemdir. Bu işlemin zamanlaması da kedinizin cinsiyetine göre değişir.

anne-kedi

Veterinere Düzenli Olarak Gidin

Kedinizin rutin kontrollerini aksatmadan gerçekleştirmelisiniz. Bu, sevimli dostunuzun olası hastalıkların önüne geçmesini kolaylaştırmakla kalmayacak ayrıca hekiminin kedinizi gözlemlemesini ve birkaç muhtemel tavsiyede bulunmasına vesile olacaktır.

kedinizi-ne-zaman-kisirlastirmalisiniz

Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı

Bu işlem için yaygın uygun süre erkek kediler için altı aylık olduğu zamanlardır. Bunun nedeni daha hiç kızışmadığı için strese girmemiş ve huy değiştirmemiş olmalarıdır. Kızışmış kedilerin huyları olumsuz yönde değişebilmekte ve daha hırçın olabilmekteler. Dişi kediler için ise bu süre, yaygın olarak dört ya da beş aylık oldukları zamanlardır. Burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı, dişi kedinizin kesinlikle kedi kızgınlık döneminde kısırlaştırılmamasıdır. Bunu konuya ayrıca dikkat etmeli ve veteriner ile görüşmeleriniz sonucunda belirlenen en iyi zamanda uygulamalısınız.

kedi-kisirlastirma-operasyonu-hakkinda

Mutlu, Hareketli, Sağlıklı Kediler

Kısırlaştırmak, evcil hayvanlarınızın daha sağlıklı ve dolayısıyla daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Bazı belediye kuruluşları bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebliyorlar. Ancak benim içime pek sinmez ben özel sağlık kuruluşlarından yanayım derseniz kedi kısırlaştırma fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yapıp, en uygun ve güvenilir veterinere ulaşıp kedinizi onlara teslim edebilirsiniz. İşlem öncesinde ve sonrasında veteriner size gereken bilgileri verecek ve konuya hakim olmanızı sağlayacaktır. Kısılaşan kedinizin bakımı için dikkat edilmesi gereken detaylar var ise yine veteriner hekimden en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

kedi-kisirlastirma-operasyonu

Peki Ya Sonra?

Kısırlaştırılan her kedi, cinsiyeti ne olursa olsun daha oyuncu ve hareketli olur. Kızgınlık döneminde evden kaçmasını ve dışarıda alışkın olmadığı bir hayatla karşılaşmasının önüne geçmiş olursunuz. Erkek kedilerin evinizi dağıtmasını ve pisletmesini engellersiniz. Tüm bunları en fazla bir saat sürecek olan kısırlaştırma işleminden sonra kazanıp, o evinize neşe katmayı sürdürüken siz de onunla eğlenceli vakit geçirmenin tadını çıkartırsınız.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Tatlı Tatlı
12
Tatlı
Akıllı Akıllı
14
Akıllı
LOL LOL
8
LOL
Sevdim! Sevdim!
25
Sevdim!
Omg Omg
7
Omg
Üzgün Üzgün
7
Üzgün
Korkunç Korkunç
9
Korkunç
o ne? o ne?
6
o ne?

Yorum sayısı 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. ergenlik döneminden sonra kısırlaştırılması gerekiyor ancak kedinin ırkına görede değişkenlik gösterebilir bu genelde 9 – 12 ay arası ya da ilk kızgınlık döneminden sonra. Bir veteriner hekimine başvurmak en doğru çözüm olacak sizin için.

Kedinizi Ne Zaman Kısırlaştırmanız Gerektiğini Biliyor Musunuz?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla