Kedinizi Kısırlaştırmalı Mısınız?


Kedilerin kısırlaştırılmasıyla ilgili farklı görüşler öne sürülmektedir.Bu görüşlerin bir çoğunu genellikle duygusal yaklaşımlar belirler. Kedi sahipleri, kedileriyle kurdukları aşırı duygusal bağ sonrası onun üremesiyle ilgili konulara da duygusal yaklaşabilmektedir.

kedilerde-dogum

Kedilerin kısırlaştırılmasından yana olmayan kişilerin en yaygın düşüncesi, kedilerin kısırlaştırılarak cinsel zevklerden mahrum kalacağı ve annelik/babalık duygusunu tadamayacaklar için üzgün olacakları yönündedir.Oysa ki kediler, hormonlarının etkisiyle geçici bir dönem için üreme ihtiyacında hissetmekte, doğum yaptıktan bir süre sonra annelik içgüdüsünü bırakıp, kendi yavrularıyla çiftleşebilmektedirler.

Kedilerin kısırlaştırılma nedenleri sokakta da yaşasalar evde de yaşasalar benzerlik göstermektedir.Ancak evde yaşayan kediler için, daha spesifik gerekçeler olduğu da bir gerçektir.

dogum-yapmis-kedi

Kedi Sahibinin Şikayetleri ve Gerekçeleri

Kısırlaştırılmamış bir kedinin kızgınlık döneminde ev sakinlerini birçok açıdan sıkıntıya düşürdüğü bilinir.Her şeyden önce kedilerin kızgınlık döneminde çıkardıkları yüksek bağırmalarını herkes tanır.Değil evde yaşayanları, bütün apartmanı uyandıracak güçte sesler çıkarabilirler.Ayrıca, çiftleşme ihtiyacında olan bir kedi, diğer kedileri bu ihtiyacından haberdar etmek ve çağrıda bulunmak adına evin çeşitli yerlerine koku bırakmaktadırlar.Bu koku, bırakılan yeri yıkamak ya da silmekle kolay kolay geçmeyecek ve uzun süre eve yerleşecek keskin ve rahatsız edici bir koku olur.Bunun dışında, kısırlaştırılmamış kedilerin –özellikle erkekler- sahibine ve yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilirler.Kedi sahiplerinin kısırlaştırmayı tercih etmesinin bir diğer nedeni de, kedilerinin yavrularına yuva bulmakta güçlük çekeceklerini düşünmeleridir.Buna bir çiftleşmede çözüm bulabilseler de, her kızgınlık döneminin çiftleşmeyle sonuçlanması durumundaki üreme sayısının önüne geçmek veya buna çözüm getirmek çok zorlayıcı olacaktır.Ayrıca kedilerinin çiftleşmek üzere evden kaçması ve geri dönememesi/bulunamaması da olasılıklar arasındadır.

dogum-yapan-kedi

Kedi için Gerekliliği

Kısırlaştırmanın, kedi sahibi için olduğu kadar, kedinin kendisi için de hem psikolojik hem fiziksel gerekçeleri vardır.Kısırlaştırılmamış kediler, sürekli olarak kızgınlık geçirir ve her istediklerinde karşılanamayacak bu taleplerinden dolayı büyük bir rahatsızlık duyarlar.Çiftleşebilmek için evden kaçabilir, başka kedilerle kavga ederek ya da dış dünyadaki diğer risklerden ötürü yaralanabilir, viral hastalıklara yakalanabilirler.Kısırlaştırılmayan kedilerde tümör oluşumu, güç doğum, prostat gibi birçok hastalık ortaya çıkabilir. Kısırlaştırmayla bu gibi hastalıkların da önüne geçilmiş olunur.

kedileri-kisirlastirma

Bütün bunlar göz önüne alındığında kısırlaştırmaya engel olan duygusal gerekçeleri, yazının başında belirttiğimiz sebeplerden dolayı bir daha gözden geçirmekte fayda vardır.

 

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
7
Akıllı
LOL LOL
6
LOL
Sevdim! Sevdim!
5
Sevdim!
Omg Omg
3
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?

Yorum sayısı 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bir yaşındaki Bombay kedim kızgınlık döneminde geceleri bağırıyor,sıkıntısı var kısırlaştırmam sakıncalımıdır

Kedinizi Kısırlaştırmalı Mısınız?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla