Kedinizi Kısırlaştırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler


Evde beslenen hayvanların en popüleri kedilerdir. Sahibine çok bağlı, sevecen hareketleriyle kendini sürekli sevdiren kedilerinde bazı ihtiyaçları vardır. Henüz yavru sayılan on haftalık bir kedide sorun olmamakla birlikte beş ila yedi ay arası kedilerde çiftleşmek istemektedirler. Kedileri kısırlaştırma konusunda halk arasında olumsuz düşünceler bulunmaktadır.

 

kedi-kisirlastirma-islemi-hakkinda

 

Bilinen Bazı Yanlış Bilgiler

Bu konuda biraz kedi sahipleri duygusal yaklaşıp onlarında anne-baba olmasını istemekte ve çiftleşme konusunda serbest olmasını ummaktadırlar. Ayrıca kedileri kısırlaştırma kedi neslini bitireceği düşünülmektedir. Fakat kedilerde aile kavramı yoktur, kendi doğurduğu ile de çiftleşebilir ve dişi kedi sütten kesilen yavrularla bağını kopartır.

 

kedilerle-hayat

 

Kedilerde Kısırlaştırma

Kısırlaştırma işlemi alanında uzman veteriner tarafından yapılan tıbbi bir müdahaledir. Genel olarak dişi kedinin yumurtalıkları, rahim tüpleri ve rahimi ameliyatla alınır. Erkek kedinin ise, testislerinin tamamen alınma işlemidir.

 

 

Kedilerde Kısırlaştırmanın Sağlık Açısından Yararları

Kedileri kısırlaştırma işlemlerinin hem hayvan sahibi hem de kedinin sağlığı açısından veterinerler tarafından da onaylanıyor. Dişi kedilerin meme kanserine yakalanmasını önler. Ayrıca rahim ve rahim ağzı kanser riskini de ortadan kaldırır. Aynı şekilde erkek kedilerinde de testis kanserine yakalanma ihtimaline karşı korur. Kısırlaştırılmamış erkek kediler kızgınlık zamanında çevrede çok dolanacağından bulaşıcı hastalık kampa riski de artar, kısırlaştırma bu sorunu da engeller. Ayrıca kızgınlık döneminde diğer erkek kedilerle de kıyasıya kavga edeceklerinden yaralanma ve ölüm riskleri de taşımaktadır. Kedileri kısırlaştırma ev yaşamına olan enerjilerini de artırır. Ve kedilerin ömrünü de uzattığı veteriner hekimlerce onaylanmıştırlar. Kısacası kedileri kısırlaştırmak sağlık açısından faydalı ve daha verimlidir.

 

yavrulayan-kedi

 

Kısırlaştırma İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır

Hem dişi hem erkek kedi için beş-yedi aylıkken kısırlaştırma tedavisi yapılabilir. Kızgınlık döneminin geçmesi beklenmelidir. Eğer dişi kedi hamile ise doğurmasını beklenmeli veya emziriyorsa yavrularının sütten kesilmesi beklenmelidir.

 

kedi-genclik-hastaligi

 

Kısırlaştırma Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha önce edinmediyseniz uzaman bir veterinerle edinin ve irtibat halinde olun. Veteriner hakkında çevrenizden araştırma yapıp tecrübe sahibi bir veterinerle tedaviye adım atın. Gerekli sağlık koşulları oluşturulup muayene edildikten sonra belirlenen tarih den bir gün önce kedinize yemek vermeyin ama su verebilirsiniz. Tam olarak iyileşmesi için kapalı yerde tutarak sendeleyip düşerek kendisine zarar vermesi önlenir. İyileşme süreci erkek kedilerde iki-üç gün sürerken dişi kedilerde ise yedi-on gün gibi uzun sürebilmektedir. Kısırlaştırma sonrası en önemli hususlardan biri ise enerji kaybı olacağından dolayı beslenmesini azaltıp egzersizlerini artırmalıdır.

 

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
20
Kızgın
Tatlı Tatlı
25
Tatlı
Akıllı Akıllı
22
Akıllı
LOL LOL
21
LOL
Sevdim! Sevdim!
26
Sevdim!
Omg Omg
22
Omg
Üzgün Üzgün
20
Üzgün
Korkunç Korkunç
20
Korkunç
o ne? o ne?
23
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedinizi Kısırlaştırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla