Kedinizi Cezasız Eğitin


Evimizde bizlerle birlikte yaşayan kedilerimizin eğitimi çok önemli bir konudur. Bu konuda başvurulan yanlış yöntemlerin başında ceza ve dayak ile eğitme çabası vardır. Ceza makul seviyelerde uygulanabilen bir yöntemdir ancak dayak gibi şiddete dönüşmesi son derece yanlıştır. Eğitim sırasında unutulmaması gereken konu kedilerin de bizler gibi duygularının ve bir canlarının olduğudur. Konuyu maddeler halinde anlatırsak daha kolay anlaşılacaktır.

kedinizi-egitin

Kedinin tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Kediler doğaları gereği temiz hayvanlardır. Yavru kediler tuvalet eğitimlerini annelerinden öğrenmektedirler. Bu sebeple onlar için yapmanız gereken hareket geniş ve rahat hareket edebileceği bir kum kabı almanız ve zeminini tamamen kum ile kaplamanızdır. Yavru kediyi edindiğiniz kişiden daha önce kullandığı kum markasını öğrenmeniz kedinin bu kumu yadırgamamasını sağlayacaktır.

kedinin-egitilmesi

Yeni bir kedi ile tanışma

Evde hâlihazırda bir kediniz olması durumunda yeni gelen kedinizi kabullenmesi zor olacaktır. Bu sebeple bu kaynaşmayı hızlandırmanız önemlidir. Bu konuda iki şeye dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan ilki tanışmayı yavaş yavaş sağlamanızdır. Bütün ilgiyi yeni gelen kedinizde toplamamak kıskançlığın önüne geçecektir. Diğer yapabileceğiniz şey ise yeni kedinin eski ev arkadaşınızı rahatsız etmesini engellemeniz olacaktır.

Cat HD Desktop Background

 

Kediler eğitilebilir mi?

Kediler tabi ki eğitilebilirler. Ancak kediler yapıları gereği rahatlarına düşkündürler. Bu sebeple köpek gibi sahibine sadakat duyan hayvanlar değillerdir. Bu konuda unutulmaması gerek şey ise kedinin cezayı algılayamadığıdır. Kediler verilen cezanın bir ceza olduğunu ve bunu neden yaptığınızı anlayamamaktadır. Bu sebeple evinizdeki kedi ile arkadaş gibi yaşamanız onları rahatlatacaktır.

kedi-bakimi

Kedi eğitiminde ceza yerine ödül çok daha fazla etkili olacaktır. Bu iki şekilde yapılmalıdır. Kediniz yapmasını istediğiniz bir hareket yaptığı zaman onu överek ve severek bunu belli ederseniz bu hareketinin iyi olduğunu anlayacaktır. Bir diğer yöntem ise sevdiği bir gıdayı vererek ödüllendirmektir. Bu sayede sizin uygun bulduğunuz davranışları yaptığı zaman ödül alabileceğini anlayacaktır.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedinizi Cezasız Eğitin

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla