Kediniz için Zararlı Bitki ve Çiçekler


Kediler evdeki eşyalarla oynamaktan oldukça zevk alan hayvanlardır. Eşyalarla ve ip yumaklarıyla oynadıkları kadar evde yetiştirmiş olduğunuz bitkilere de yönelebilirler. Evde yetiştirilen bitki ve çiçekler, kediler için oldukça yüksek risk taşır. Bazı çiçekler ve süs bitkileri onların zehirlenmesine bile neden olabilir. Kedinizin yetiştirdiğiniz bitkilerle ilgilenmediğini düşünerek rahat davranıyor olabilirsiniz. Ancak kedinizi yalnız bıraktığınız anlarda bu bitkilerin yapraklarını yiyebilir, saksıların alt tabakalarından biriken suyu içebilirler. Bitkilerinizin sağlıklı büyümesi için ilaçladığınız toprağı karıştıran kediniz, bu ilaçlardan ve bitkiniz için gerekli olan kimyasallardan etkilenebilir. Bu kedilerinizde karın ağrı, ishal, parazit oluşumu gibi hastalıklara neden olabilirken zehirlenme vakalarının olmasına da yol açabilir.

kedilerin-hoslanacagi-sus-bitkiler

Nasıl Korunur?

Yetiştirdiğiniz çiçek ve süs bitkilerinin kediniz için zararlı olduğunu bildiğiniz halde yine de o bitkilerden vazgeçemiyorsanız ve yetiştirmeye devam etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olacaktır. Öncelikle zehirli etkisi bulunmayan bitkileri seçmeye özen göstermelisiniz. Sağlıklı olması için ilaçladığınız bitkilerinizi kedinizin bulunduğu bölgelerden uzaklaştırmalısınız. Kimyasallar dışında zehirleyici etkisi olmayan bitki ve çiçekleri, ilaçlama yaptığınız günden birkaç gün sonra kedinizle aynı ortama sokabilirsiniz. Bitkileri kedinizin ulaşamayacağı yükseklikte koymanız pek mümkün olmayacaktır çünkü kediler genellikle evin ev yüksek yerlerinde dolaşmayı sever. Dolap üzerleri, kapı pervazları gibi yerlere erişebilen kedilerden bitkileri saklamak, onları ayrı bir odada tutmak ile mümkün olacaktır. Kediler için zararlı bitkiler sandığınızdan daha fazla olabilir. ‘Bu çiçekten zarar gelmez, bu süs bitkisi nasıl bir etki yaratabilir ki.’ dediğiniz birçok ev bitkisi sandığınız kadar masum olmayabilir.

kedilerin-sevdigi-sus-bitkiler

Zararlı Çiçek ve Süs Bitkileri

Kedi bakımı, kolay gibi görünen ancak sanılanın aksine oldukça zor olan bir iştir. Kedilerin bitkilerle olan münasebeti düşünüldüğünde zararı olacak bitkileri şu şekilde sıralamamız mümkün: Atatürk çiçeği, caladium, cordatum, çiğdem çiçeği, çin yeşili, difenbahya, çoban çiçeği, iris, lale, epipremnum, glayöl, dracanea, narsis, kalanchoe, lilyum, siklamen, kuşkonmaz, ortanca, synogium, sümbül, şeker sarmaşığı, scindapsus. Bu bitkiler evlerde en çok yetiştirilen ancak kediniz için zehirli etkisi olan bitkilerdir.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
1
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediniz için Zararlı Bitki ve Çiçekler

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla