Kedim Çişini Yaparken Miyavlıyor


Kedilerin sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmak için elimizdeki en geçerli kaynaklardan biri idrar ve dışkılarıdır. Zira sağlıklı bir kedi çişini ya da kakasını yaparken zorlanmaz, miyavlamaz, sağlıklı kedinin çişi çok koyu renk olmaz ya da çişinde kan bulunmaz. Yani kedimizin çişini kontrol etmemiz sağlık durumu ile ilgili bilgi edinmemizi sağlar.

Kedinin çiş yaparken miyavlaması normal değildir!

Sağlıklı kediler çiş yaparken zorlanmaz ve miyavlamaz. Bir kedinin çişini yaparken miyavlaması canının acıdığını gösterir. Bu can acımasının altında yatan nedense genellikle idrar yolları enfeksiyonlarıdır.

İdrar yolları enfeksiyonları aynı zamanda kedilerin kum kabı dışına çiş yapmak gibi rutin dışı davranışlar sergilemesine de neden olabilir.

Bu gibi durumlar ile karşılaştığınızda yani kediniz her zaman kum kabına çiş yaparken bir anda başka yerlere çiş yapmaya başladıysa ona kızmak yerine bu davranışı sergilemesine neden olan etkeni ya da hastalığı bulmaya odaklanmanız gerekir.

Erkek kedilerde prostat da bu belirtilere yol açabilir

Erkek kedilerde prostat sorunu da kedinin çiş yaparken canının yanmasına ve bu nedenle miyavlamasına neden olabilir. Bu arada özellikle kısırlaştırılmış erkek kedilerde idrar yolu sorunları ile daha sık karşılaşılır. Bu nedenle kısırlaştırılmış erkek kedi bakımı ayrı bir özen gerektirir.

Yani eğer kediniz çişini yaparken miyavlıyorsa bu normal değildir ve bazı ciddi hastalıklara işaret ediyor olabilir. Bu nedenle yapılacak en doğru şey veteriner hekime başvurmak ve kedinin detaylı şekilde muayene edilerek bu sorunun altında yatan nedenin bulunup tedavi edilmesini sağlamaktır. Unutmayın çiş yaparken miyavlama ya da kum kabı dışına çiş yapma kedilerin sergilediği sıradan hareketler değildir!

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
1
LOL
Sevdim! Sevdim!
3
Sevdim!
Omg Omg
2
Omg
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedim Çişini Yaparken Miyavlıyor

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla