Kedilerin Periyodik Beslenme Zamanları


 

  Yavru kedi beslenme düzeni belirli koşullarda ve belirlenmiş şartlarda kedi ve alıştırılmış gereklilikleri ile birlikte kesi için sağlıklı olabilecek ve düzenli bir yeme tarzıyla beslenmelidir. Bunun geliştirilmesi için bazı durumlar vardır mutlaka ama başlamadan önce yapılacak genel vesin zinciri kediyi mutlaka sağlıklı kılmalıdır. Bunun için genel bilgilerde anlaşılmalı ve düzenli bir program oluşturulmalıdır.

yavru-kedilerin-beslenme-periyodu

 Yavru Kedi Beslenme Şekilleri Genel Bilgi

Başlangıçta belirtmek gerekir ki yavru kedi beslenme şekli sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü ilk yıl yapılacak bakım ve gereklilikler sonucunda kedinizin bir ömür boyu sağlığına etki edecek durumdadır. Belirlenmiş bu süre içerisinde eğer kediler yeteri kadar önlem alınmaz ise kedinin gelişimine çok büyük zararlar verir. Önce bebeklikten-çocukluğa sonra gençlikten-yaşlanmaya geçer bu süreçler kedinin doğru beslenme şekliyle orantılı olarak sağlıklı veya o dönemlere ulaşmadan sağlıksız bir şekilde biter.

yavru-kediler-beslenme

 Beslenme Zamanları

Yavru kediler büyümüş kediler ile karşılaştırılınca belirli farklar ortaya çıkıyor çünkü vücut ağırlıkları oranıyla yavru kediler iki kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bunun sonucunda kediler 6-8 hafta arasında mutlaka sütten kesilerek belirlenmiş vücudunun gelişmesine ve büyümesine yönelik besin takviyesi programları oluşturulup gerekli düzenli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır. Bu derece hızlı büyümenin sağlanması ile birlikte gün içerisinde 3 veya 4 defa kediler beslenmelidir. Kedi sahibinin mutlaka yanında taze ve temiz su bulundurması da gereklidir. Az ve sık bir şekilde yapılacak olan beslenme düzeni ile kedi ihtiyaç duyduğu gerekli beslenme oranına ve midesi gelişirken oluşacak duruma sağlıklı tepki gösterir.

yavru-kediler-nasil-beslenmeli

 Sağlıklı Gelişime Yönelik Yapılması Gerekenler

Kediler beslenme düzeni ile alakalı belirlenmiş düzenin dışında midesi ve sindirim sistemi ile ilgili gerekli bakım yapılmalıdır. Kedinin beslenme zamanı midesi ve sindirim sisteminin gelişmesine paralel olarak 7 ay ile 1 yıl arasında günde iki öğün yemeye uygun olur. Kediler genel olarak bireysel beslenmelidir. Ayrıca bu beslenme düzeni kedinin hareketliliği ve vücut oranı ile uygun olmalıdır. Kediler fazla kilolu olursa gerekli besin kesimi sonucunda yemeği azaltabilirsiniz. Uzman veterinerlerde kediler için gerekli yeme programlarını uygulayıp liste oluşturabilirler.

yavru-kediler-ve-beslenme

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
2
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerin Periyodik Beslenme Zamanları

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla