Kedilerin Bahar Aylarında Tüy Dökmesi Normal Mi?


Evet, artık baha geldi ve sevimli kedilerimiz de tüy dökme, daha doğrusu tüy değişimi dönemine girmiş oldu. Çoğu kedi sahibi için bu sıkıcı bir durum olabiliyor, oysaki kedilerin bahar aylarında yani seneden 2 kez tüy dökme dönemine girmesi normal ve doğru bir bakım ile bunu bir sorun olarak algılamaktan kurtulabilirsiniz.

Düzenli tarama kedi bakımının vazgeçilmezi!

Düzenli tarama kedi bakımının vazgeçilmez unsurlarından biri. Elbette ki düzenli tarama denilince aklınıza sadece kedilerin tüy dökme dönemleri gelmemeli. Kedileri yılın her zamanı tüy yoğunluğuna ve yapısına göre, uygun tarak veya fırça ile düzenli taramak gerekiyor. Bu hem kedilerin tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlıyor hem de dökülen tüyleri toplamayı. Dolayısıyla bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz; hem kedimizin tüy sağlığını koruyoruz, hem de tüylerin evimize dökülmesi engelliyoruz.

Sağlıklı kediler “aşırı” tüy dökmez!

Sağlıklı, doğru beslenen ve düzenli taranan kediler aşırı tüy dökmez ve buna mevsimsel tüy dökme dönemleri de dahildir. Bu nedenle eğer kediniz dikkat çekici miktarda ve sürekli tüy döküyorsa bunun altında bir sağlık sorunu yatabilir. Bu nedenle böyle bir durum ile karşılaştığınızda yapmanız gereken kedinizi veterinere götürmek ve aşırı tüy dökmesinin altında yatan nedenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

Yani kedilerin baharda tüy dökmesi normaldir

Yani, kedilerin ilkbaharda ve sonbaharda tüy dökmesi normaldir çünkü kediler bu dönemde geçen mevsimden kalan tüylerini değiştirip yerine yeni mevsime uygun tüyler çıkarırlar. Bu arada yazımızı bitirirken kedilerin tüy dökmesi nedeni ile tüylerini kestirmenin, tıraş ettirmenin kesinlikle doğru olmadığını ve kedilerin ancak veteriner uygun görürse tıraş ettirilmeleri gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
3
Akıllı
LOL LOL
4
LOL
Sevdim! Sevdim!
3
Sevdim!
Omg Omg
2
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerin Bahar Aylarında Tüy Dökmesi Normal Mi?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla