Kedilerde Tüy Problemi


Kedilerde Tüy Sorunu

Kediler de tüm diğer tüylü hayvanlar gibi doğaları gereği tüyleri yenilendikçe eski tüylerini dökerler ve özellikle mevsim geçişlerinde dökülen tüylerin miktarı artar. Kedilerin tüylerinin insan sağlığına zararlı olduğu ve ciddi sağlık problemleri yaratabileceği uzun yıllardır bir tartışma konusudur ancak; yaygın inanışların aksine, gerekli aşılar ve parazit tedavisi düzenli olarak yapılan bir kedinin tüyleri insan sağlığı için hiçbir tehlike içermez. Birkaç basit yöntem uygulanırsa kedi tüyü sorunu hem sizler için hem de kedileriniz için sorun olmaktan çıkabilir.

kedi-tuyu-zararlimi

İçten Bakım

Beslenme: Kedinizi yaşına göre mutlaka bir uzman veterinere danışarak dengeli besin maddeleri ve vitamin içeren bir diyetle beslemelisiniz. Tek yönlü beslenmelerde, tavuk ürünleri ya da etin sık tüketimi kedinizin derisinde kızarıklık, kaşıntı ve alerjik reaksiyonlarla birlikte kedinizde tüy dökülmesine neden olabilmektedir. Deri ve tüyler için özel olarak hazırlanmış olan vitamin ve diğer ilaçları uzman veteriner hekiminize danışarak kullanmalısınız.

kedilerde-neden-tuy-dokulur

İç ve Dış Parazit Temizliğinin Yapılması: Pire, bir kene vb. dış parazitler ve bazı iç parazitler de kedilerinize dışarıda gezdirme esnasında bulaşabilmektedir. Bit ve pire sürekli ve şiddetli kaşıntıya neden olacağı için kedinizin tüylerinde dökülme görülür.

kedi-tuyu-dokulmesini-engellemek

Dıştan Bakım

Fırçalama/Tarama: Kedinizin tüylerini her gün düzenli olarak sık dişli bir tarak ya da yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalayın. Bu yöntemi kullanarak hem kedinizin etrafa tüy dökmesinin önüne geçmiş olursunuz hem de kedinizin kendini yalayarak temizlerken yutacağı tüy miktarını önemli ölçüde azaltmış olursunuz. Kedinizin kendini temizlerken yuttuğu tüyler mide ve bağırsakta topaklar haline gelebilir ve kedinizin sağlığını etkileyecek ciddi sorunlara yol açabilir.

kedilerde-tuy-sorunu

Yıkama: Kedinizi yıkamadıktan sonra tüylerini fırçalamamak, ıslak bırakmak ve temizlememek kedinizin derisine zarar verir ve tüy dökülmesine neden olabilecek deri hastalıklarına yol açar. Bunun yanı sıra sık yıkamak ve uygun şampuanı kullanmamak kedinizde cilt hastalıklarına yol açarak tüy dökülmesine neden olur.

kedilerde-tuy-dokulme

Tüy Dökülmesi İnsanda KİST Oluşturur mu?

Kıl ve tüyün hiçbir zaman kist yapmayacağı uzmanlar tarafından saptanmıştır. Kisti meydana getiren bir parazittir ve düzenli kist iğnesi yapılan kedilerde kist bir problem olmaktan çıkar. Kist iğnesi üç ayda bir yaptırılmalıdır.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
5
Tatlı
Akıllı Akıllı
2
Akıllı
LOL LOL
1
LOL
Sevdim! Sevdim!
4
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
2
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde Tüy Problemi

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla