Kedilerde Tırmalama Sorununu Yenmenin Yolları


Kediler etkileşimle yaşarlar ve etkileşim sırasında pati ve tırnaklarını çenelerine nazaran çok kullanırlar. Kedilerin tırnakları sivri ve keskindir, öyle ki tırmanmalarını bile mümkün kılar. Kedi sahipleri az veya çok şekilde görmüşlerdir ki kediler: mutlaka halı, koltuk, bulabildikleri deri veya kumaş yüzeyi olan şeyleri tırmalayarak soyarlar. Bunun çeşitli sebepleri vardır, uzamış tırnaklarından rahatsızlık duyuyor olabilirler, temizlik maksadıyla yapıyor olabilirler. Öyle ya da böyle kedinizin bu hareketi hayatı sizin için oldukça zorlaştıracaktır. Peki bunun önüne geçmek için ne yapmalısınız?

kedilerde-tirmalama-huyu

Neden Tırmalıyorlar?

Kedinizin bu eylemi neden yaptığını anlamaya çalışın. Mobilyalarınız ve benzeri şeyleri tırmalayarak patilerini mi geriyor, yoksa durduk yere yüzünüze ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesine tırnak vurarak sizi rahatsız mı ediyor? Bu ve benzeri durumları gözlemleyin, ardından hangisini genellikle yaptığını anlayınca veterinerinize bunu danışın.

229487421_8c599d39f6

Olumlu Yöne Çekmeye Çalışın

Tırmalama huyunu zarardan çok yarar sağlamaya yönlendirin. Mesela ona tüylü bir oyuncak hayvan ya da benzeri şekilde bir kumaş, yün gibi çeşitli malzemeler vererek onu tırmalamasını sağlamaya çalışın. Buna alıştırdığınız zaman hem ihtiyacını giderir hem de onun için bir oyun haline gelir. Bu tırmalama iç güdüsü kedilerin tırnaklarını keskinleştirmek için ve patilerini germek için yaptıkları bilinir. Dolayısıyla bu eylem bir psikolojik sorun ya da kesin bir hastalığın belirtisi değil, tamamen hayvan iç güdüsünden gelen bir hareket. Yani ona kızmayın, kızarsanız sadece agresifleştirirsiniz. Alternatifler sunun ve ihtiyacını gidermesini sağlayın.

kedi-tirmalamasi

Davranış Pekiştirme

Kediniz eğer nesnelere değil size yönelmişse, tırnakları ile size zarar veriyorsa bu sizden bir şeyler istediği anlamını taşır. Mama istiyor olabilir, oyun istiyor olabilir. Eğer bu hareketi size karşı yaptığında bunu onaylıyor ve teşvik edici şekilde sevgi ile ödüllendiriyorsanız bu davranışı pekişir. Bunu yapmayın, yoksa sizi tırmalamak onun için sıradan bir hale gelir. Bu hareketi yaptığında ona ilgi göstermeyin, mama için yaptığını fark ettiyseniz ona mama vermeyin.

kediler-ve-bebekler

Hayvanlar, yaptıkları davranışın neyle ödüllendirildiğini bilirler. Bu da onlar için istedikleri şeye ulaşma yolu haline gelir, eğer yanlış hareketlerini iyi bir şey ile ödüllendirirseniz, yanlışlarını doğru kabul edeceklerdir.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
1
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde Tırmalama Sorununu Yenmenin Yolları

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla