Kedilerde Tek Tip Beslenme


Evimizdeki bu küçük dostlarımız, hepimizin hayatının bir parçası, adeta evin küçük bir çocuğu olmuştur. Bu dostlarımızın beslenmesi konusu da bu sebeple çok önemlidir. Birçok kedi severin düştüğü hataların başında gelen tek tip mamayla beslenme konusuna değinmemiz gerekir. Daha kolay anlaşılabilmesi açısından konuyu maddeler halinde yazmamız daha uygun olacaktır.

kedi-mamasi

Kedilerde beslenme alışkanlığı nasıldır?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de beslenme alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır. Ancak küçük yaşlar bizlerde olduğu gibi düşünülmemelidir. Kediler için 1 yaşına kadar olan bölüm yeme alışkanlığının kazanıldığı bölümdür. Bu döneme kadar uysal ve sakin olan kediler her şeyi yemeleri konusunda alıştırılmalıdır. Bu alışkanlığın kazanılmasında, yavru kedinin annesinin ne yediği de çok önemlidir. Süt döneminde olan yavru kedi annesinin yediği yemeklerden etkilenecektir.

kedilerin-beslenme-duzeni

Kediler neler yemeli?

Kediler yavru dönemlerinde peynir, yoğurt ve süte çok fazla ilgi duyarlar. Bu tür besinler gelişim çağında olan yavru kediyi hem hastalıklara karşı koruyacaktır hem de kemik gelişimini destekleyecektir.

kedi-beslenmesi

Kedilere yavruyken mama mı verilmeli?

Kedilere yavru iken mama vermek düşünülemez, bu dönemde kedilerin ihtiyaç duyduğu besin süttür. Ancak inek sütü kedilerin midelerini rahatsız etmektedir. Bu sebeple inek sütünü verirken yağsız olmasına dikkat edilmeli ve içine mutlaka bir miktar süt tozu katılmalıdır.

kedi-mamalari

Kedilerde beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılmalı?

Yavru döneminde süt ve süt türevi ürünlerle beslenen kedilerimiz 1 yaşlarına doğru beslenme alışkanlığı kazanmaya başlarlar. Ancak süt döneminde oluşan beslenme alışkanlığı kuvvetli bir alışkanlıktır ve kedi bu alışkanlık dışındaki besinleri istemez. Bu sebeple sütten kesilme dönemlerinde yavrulara her şeyden azar azar verilmeli ve çeşitli gıdaları tatması sağlanmalıdır. Mamalarını verirken yanında bir miktar su vermekte bu dönemde unutulmamalıdır.

kediler-ve-beslenme

Verilen gıdaların sıcaklıkları nasıl olmalı?

Daha öncede değindiğimiz gibi kedi dostlarımız aynı insanlar gibidir. Nasıl ki bizler çok sıcak ve soğuk yiyecekleri yiyemiyorsak kediler de aynı şekilde çok sıcak ve çok soğuk yiyecekleri yiyemezler. Ilık verilen besinler kedileri fazlasıyla memnun edecektir.

kedilerde-tek-tip-beslenme

Konserve mama kullanmalı mıyım?

Kedinizin beslenmesinde tabi ki konserve mamaları da kullanacaksınız. Ancak bu mamaları vermeden önce mutlaka son kullanma tarihini kontrol edin ve mamayı açtıktan sonra çok uzun süre bekletmeyin.

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
1
LOL
Sevdim! Sevdim!
1
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde Tek Tip Beslenme

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla