Kedilerde Şişmanlık Nedenleri


Her kedi sahibi kedisinin tombalak, pofutuk bir kedi olmasını ister. Peki, bu kediler için sağlıklı mıdır? Tabi ki hayır! Son yıllarda aynı bizlerde olduğu gibi kedilerde de obezite yani şişmanlık sorunu ile eskiye kıyasla çok daha fazla karşılaşılıyor ve bu sorun kedilerin yaşam kalitesini düşürüyor, çeşitli hastalıklara zemin hazırlıyor yani aslında bir bakıma kedilerin ömrünü kısaltıyor.

Kedilerde şişmanlığın nedenleri

Kedilerde şişmanlık farklı nedenlere bağlı olarak şekilleniyor ancak tabi ki bu nedenlerin başında besleme hataları geliyor. İşte kedilerin şişmanlamasına neden olan etkenler:

Hareketsizlik

Modern hayat aynı bizler gibi kedileri de hareketsizleştiriyor ve bu da kedilerin aldıklarından daha az kalori yakmaları anlamına geliyor. Yakılmayan kaloriler kedilerin vücudunda yağ olarak birikiyor ve kedi şişmanlıyor.

Kısırlaştırma

Kısırlaştırma artık hem dişi hem de erkek kedi bakımının rutin uygulamalarından biri. Ancak kısırlaştırmanın ardından hayvanlarda oluşan hormonal değişiklikler ve daha az hareket etme eğilimi nedeni ile kediler şişmanlıyor. Ayrıca birçok kedinin kısırlaştırıldıktan sonra iştahında da artma gözlemlenebiliyor.

Yaşlılık

Yaşlılık da kedilerde şişmanlık nedenleri arasında. Tabi ki yaşlanan kedilerin şişmanlamasında metabolizma hızlarının düşmesi kadar hareketsizliğin de etkisi bulunuyor.

Ne yapmalı?

Kediyi şişmanladıktan sonra zayıflatmak tahmin edebileceğiniz üzere oldukça zahmetli bir iş. Bunun yerine kedilerimizi yaşlarına, sağlık koşullarına ( kısır olup olmadıkları vb.) ve aktivite seviyelerine uygun mamalar ile ve doğru miktarda vererek beslemek en doğrusu. Ama eğer kediniz şişmanladıysa veterinerinize danışarak diyet yaptırabileceğinizi de eklemeden geçmeyelim.

 

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde Şişmanlık Nedenleri

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla