Kedilerde Şeker Hastalığının Nedenleri


Diabetes mellitus, diyabetin kedilerde görülen tipidir. Hastalık 2 tip olarak karşımıza çıkar.Tip 2 diyabette tedavi olunursa,insülin bağımlılığı ortadan kalkabilir.Tip 2 olarak adlandıran kedilerdeki diyabetin nedeni,insülin hormonunun farklı nedenlerle yetersiz kalması sonucu,kandaki şeker oranını ayarlayamamasından dolayı ortaya çıkar.

maxresdefault (1)

Kediler Neden Diyabet Hastası Olur?

Kedilerin diyabete yakalanması tek bir faktöre bağlı olmayabilir.Kedinize diyabet teshisi konulduysa,hatayı kendinizde aramayın.Kedinin cinsine göre diğer cins kedilere oranla diyabete yakalanma riski artabilir.Obez kediler de potansiyel şeker hastası adaylarıdır.Tabiî ki her obez kedi diyabete yakalanmaz.Dişi kedilerde oluşan hormonal değişiklikler de diyabete neden olabilir.

kedilerde-en-sik-rastlanan-hastaliklar

Kedinizin Diyabet Hastası Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedilerde diyabet belirtileri de insanlarınkine benzer.Diyabetli kediler,kanlarında bulunan yüksek miktardaki şekeri idrarla dışarı atar.Bu yüzden çok fazla su içerler.İştahları açıktır ama kilo kaybı yaşarlar.Eğer teşhis ve tedavisi yapılmazsa,depresyon,kusma gibi yan etkiler ortaya çıkar.Daha ileriki aşamalarda ise hayvan şeker komasına girer ve ölür.

diyabetli-kedilerde-su-ihtiyaci

Diyabetin Tedavisi

Kedilerde diyabetin tedavisi vardır. Ama hastalık tamamen tedavi edilemez.Diyabetin aşamasına göre insülin tedavisi yapılabilir.Bu tedaviyi gören kedinize yaşamı boyunca günlük insülin enjekte edersiniz.Ayrıca diyabetli kedinizin beslenmesi oldukça önemlidir.Veterinerinizin önerdiği besinler dışında kedinizi beslememelisiniz.Hastalığı kontrol altına almanın tek yolu,düzenli beslenme,egzersiz ve günlük insülinlerini vermektir.

diyabetli-kediler

Her Diyabetli Kedi Enjeksiyon Alır mı?

Her diyabet hastası kedi insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duymaz.Bazı tip diyabetlerde hastalık kan şekerini düşüren ilaçlarla düzene girer.Veterinerin verdiği diyet listesiyle de kedinin geri kalan yaşamı daha da kolaylaştırılır.

kedilerde-genclik-hastaligi-nedir

Diyabetli kediler görüldüğü gibi insan tipi diyabetle hemen hemen aynı etkileri yaşarlar.Düşük kan şekeri,tedavi edilmezse beyin hasarına yol açar.Belirtileri arasında,titreme,kasılma,huzursuzluk ve koma durumu görülür.Böyle bir durumla karşılaşırsanız,kedinize hemen 1 tane küp şeker vermelisiniz.En kısa sürede veterinere gitmelisiniz.Yüksek kan şekeri,zamanla gelişen bir durumdur.Kedinizde halsizlik görülür.İlerleyen hastalıklarda ise kedi komaya girer.

Kedilerde şeker hastalığı,teşhis edilmezse ve tedavi uygulanmazsa oldukça tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.Erken teşhis edilirse,kedinizi ömür boyu konforlu bir şekilde yaşatabilirsiniz.Diyabet kedilerde beslenme ve diyetin önemi de oldukça büyüktür.Diyabetli kedi sahipleri,günlük insülin ve doğru bakımla,kedilerini hastalığın sonuçlarından koruyabilirler.

 

 

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
3
Sevdim!
Omg Omg
2
Omg
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde Şeker Hastalığının Nedenleri

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla