Kedilerde Korkaklık


Kedilerin de her canlı gibi bazı durumlarda korkması normaldir. Ayrıca korku kedilerin hayatta kalmasını sağlayana önemli bir koruyucudur. Yani kedilerin korkması aynı zamanda bu hayvanları bir çok sorundan uzak tutar. Ancak kedilerde korkaklık farklı bir durumdur. Yani bir kedi ortada korkmasını gerektirecek bir durum yokken korkuyorsa, korktuğunda aşırı tepkiler veriyorsa bu normal olarak kabul edilmez.

Travmalar korkaklığa neden olabilir

aggressive-cat-hero-file-shutterstock_66803551_0

Kedilerde korkaklık çoğu kez hayvanın geçmişte yaşadığı bir travmadan kaynaklanır. Travma kaynaklı korkular genellikle belirli bir şeyden korkma şeklinde kendini gösterir. Örneğin geçmişte bir insandan kötü muamele görmüş bir kedi insanlardan ya da bir köpek tarafından hırpalanmış bir kedi köpeklerden aşırı korkma eğilimi gösterebilir.

Korku sorununun çözümü zordur

cat_eyes_face_close-up_fear_26065_3840x2400

Kedilerde korkaklık sorununu çözmek ne yazık ki pek kolay değildir. Ancak kedinin öncelikle kendine ve ardından da sahibine güvenmesini sağlamak bu sorunun çözümünde etkili olabilir. Ayrıca eğer kedi bir nesneden ya da bir canlıdan korkuyorsa bunlarla karşılaşmaması da korku sorunu yaşamasına karşı etkili bir önlem olur.

Kedinin üstüne gitmek korkusunu yenmesini sağlamaz

aggressive-cat-hero-file-shutterstock_66803551_0

Kedinin üstüne gitmek korkusunu yenmesini sağlamayacağı gibi kedinin ruhsal durumunun çok daha sıkıntılı hale gelmesini tetikleyebilir. Bu nedenle kedilerde korkaklık hayvanın üzerine giderek çözülebilecek bir sorun olarak görülmemelidir.

large_scared_cat_79080

Kedinin üzerine gitmek kedinin korku nedeni ile saldırganlaşmasına neden olabilir. Eğer kediniz aşırı korkaksa bu sorun ile ilgili bir veterinere danışmanız en sağlıklı çözüm yolunu bulabilmenize yardımcı olur.

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
1
LOL
Sevdim! Sevdim!
1
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
o ne? o ne?
2
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba kedi sahibi değilim neyi ço kseverler yerler bilmiyorum ama şirketin yanında bi kedi var yemek falan götürüyorum sürekli besliyorum ama aşırı korkak sürekli tırmık atıyo üstelik kuyruğu kesilmiş hayvancağızın yardım etmeye çalışıyorum ama ne zaman elimi uzatıp sevmeye çalışsam sürekli hırlıyo ve tırmık atıyo geçmişte yaşadığı tramvalar yüzünden belkide bilmiyorum kendimi ona alıştırmaya sevmeye çalışıyorum ama yerde bi yaprak hareket etse korkudan nereye kaçacağını şaşırıyo hiç bi insana hiç bir şekilde asla yaklaşmıo ve kendisine dokunulmasına asla izin vermiyo ne yapabilirim bu durumda nasıl alıştırırım

Kedilerde Korkaklık

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla