Kedilerde Karın Ağrısı Belirtileri


Tıpkı insanlar gibi havranlar da hastalanır ve bu hastalıklar bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler sayesinde kedinizin bir sorun yaşayıp yaşamadığını anlamanız mümkün. Tabii evcil hayvanlarınızı gözlemlemeniz de gerekir. Eğer hayvanların çektiği ağrıları anlamak ile ilgili bilginiz yoksa, davranışlarındaki değişiklikle bu durumu anlamanız da mümkün olmaz. Bu konuda size yardımcı olacak pratik bilgiler veriyoruz. Peki kedinizin karnının ağrıdığını nasıl anlarsınız?

 

karni-agriyan-kedi (2)

 

Karnı Ağrıyan Kedi

Kedilerde karın ağrısı birçok sebeple meydana gelebilir. Bunlar arasında bağırsaklarda oluşan parazitleri, gaz sancılarını, yediği mamaları saymamız mümkün. Kedinizin beslenmesinde kullandığınız yiyecekler ona zarar veriyor olabilir ya da maması bayatlamış hatta tarihi geçmiş bile olabilir. Bu ayrıntılara dikkat etmenize yarar var. Ayrıca kediler de tıpkı insanlar gibi gaz sancısı çekebilir, bağırsak parazitlenmesi yaşayabilir. Böyle durumlarda mutlaka bir veterinere başvurmanız ve ona uygun tedaviyi yaptırmanız gerekir. Bu süreçte kediniz ishal olmuşsa bu parazitleri dışarı atabilmesi için gereklidir. İshal ilacı vererek kedinizi kabız olmaya zorlamayın ki parazitlerden kurtulsun.

 

karni-agriyan-kedi

 

Nasıl Anlaşılır?

Kediler karınları ağrıdığında karınlarına dokunmanızı istemezler ve bundan büyük rahatsızlık duyarlar. Normalde karınlarının sevilip okşanmasından hoşlanan kedilerin karın ağrısını çektiğini bu sayede anlayabilirsiniz. Düz bir zemine karınları üzerine yatan kediler bu ağrıyı bu şekilde hafifletmeye çalışırlar. Aynı zamanda sırtlarını kambur bir şekle sokarak karınlarına yapılan baskıyı da azaltmaya çalışırlar. Sıcak ortamlardan hoşlanan kediler, karın ağrısı çektiklerinde soğuk yerleri tercih ederler ve sıcaktan uzaklaşırlar. Üstelik bu dönemde daha az yemek yeme eğilimi de gösterirler.

 

kedilerde-ates

 

Karın ağrısı şikayeti olan kediler, nefes alırken karınlarını hareket ettirmemeye başlarlar. Çünkü karın kaslarının çalışması ağrının şiddetini arttırır. Bu yüzden sadece göğüs kafeslerinin hareket ettiğini görürseniz anlayın ki kedinizin karnı ağrıyor. Bakışların donuklaşması da başka bir belirtidir. Kediler bir noktaya sabit bakmaya başlarsa ve bakışları dokuklaşırsa karın ağrıları vardır. Bazı karın ağrısı durumlarında ise kediler ayaklarını yanlara doğru açarak bu şekilde yürümeye ve hareket etmeye çalışırlar. Kedi bakımında dikkat edilmesi gereken bu hususları bilmenizde ve iyi gözlem yapmanızda yarar var.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Tatlı Tatlı
21
Tatlı
Akıllı Akıllı
18
Akıllı
LOL LOL
7
LOL
Sevdim! Sevdim!
28
Sevdim!
Omg Omg
31
Omg
Üzgün Üzgün
54
Üzgün
Korkunç Korkunç
20
Korkunç
o ne? o ne?
8
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde Karın Ağrısı Belirtileri

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla