Kedilerde Görülen Aşırı Miyavlamanın (Vokalizasyon) Nedenleri


Kedilerin normal sıklıkla miyavlamaları, olağan bir durumdur. Fakat bazı zamanlarda bir sendrom olarak miyavlama miktarı aşırı düzeyde olmaktadır. Bu durumda kedinin iyi tanınması ve davranışlarının sahibi tarafından anlamlandırılabiliyor olması büyük önem taşımaktadır. Aşırı miyavlama durumu, kedi çığlığı sendromu olarak da isimlendirilmektedir.

asiri-miyavlar

Aşırı miyavlama hakkında temel bilgiler

Kedilerin aşırı miyavlaması sık olarak rastlanan bir durum değildir. Bu durumun diğer bir adı vokalizasyon olmaktadır. Oriental ırkından olan kedilerde bu durum diğer ırklara oranla daha fazla görülmektedir.  Sabah saatlerinde miyavlamalarının arttığı görülür.

rOrgR2Ys6PWNl1XhKp4J

Aşırı miyavlama nedeni nasıl tespit edilir?

Bu noktada kedi sahibinin duyarlı olması çok önemlidir. Kedi sahibi, kediyi gözlemlemeli ve sık olarak not tutmalıdır. Örneğin; kedinin hangi saat aralıklarında sık miyavladığını, ayın hangi günlerinde haftanın hangi dönemlerinde miyavladığını tespit etmelidir. Bu durumun yemek yemeden önce mi gerçekleştiğini yoksa yedikten sonra mı gerçekleştiğini bilmelidir. Doğru gözlemler, tespitin ana materyalleri olacaktır. Mutlaka kedi bir davranış ya da durumdan ötürü aşırı miyavlıyordur. Bunun nedeninin tespiti kedi sahibi yapmalıdır.

kedilerin-miyavlama-nedenşeri

Gün ağarması

Bazı kediler, günün ağardığı saatlerde vokalizasyon olmaktadır. Bir takım yöntemlerle bu durum aşılabilir. Günün erken saatlerinde görülen kedi miyavlama nedenlerinden biri olmaktadır.

kediler-neden-miyavlar

Yemek

Yemekle ilgili herhangi bir durumdan dolayı kedi vokalizasyon yaşıyor olabilir. Durumun nendi tespit edilip yemek yeme düzeni de bu duruma göre düzenlenebilir. Her miyavladığı anda ona yemek vermek bir ödül niteliğinde olur ve yanlış bir tutumdur. Yanlış tutum izlenmesi, durumun tekrarlanması üzerinde etkilidir.

kedi-miyavlama-sesi

Evde kalmak istememesi

Kedinin cam ya da balkondan dışarıyı gözlemlemesi ile başka kedileri görmesi bir sebep olabilir. Bu durumda kedi dışarı çıkmak istiyor olmalıdır. Ona istediğini vermek ödül niteliğinde olacağından ve bu durumun sürekli olarak tekrar edileceğinden kediyi sokağa göndermek doğru bir tutum değildir. Bunun yerine onu cam ya da balkondan uzak tutmak yerinde bir karar olacaktır.

kedilerde-miyavlama

Miyavlama geçtiğinde ne yapılmalıdır?

Miyavlama geçtiğinde kedi ödüllendirilmelidir. Miyavlama esnasında istediğini vermek yerine, bunu miyavlamanın bitmesinde yapabilirsiniz.

 

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde Görülen Aşırı Miyavlamanın (Vokalizasyon) Nedenleri

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla