Kedilerde Gebelik Tanısı


 

Kedilerde gebelik genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında meydana gelir. Tabiî ki bu doğal ortamda yaşayan kediler için geçerlidir. Ev ortamında yaşayan kediler ise yaklaşık 21 günlük döngüler halinde gebe kalmaya hazır olurlar.

Bu farklılığın en büyük nedenlerinden biri ev ortamında yaşayan kedilerin daha iyi hayat şartlarına sahip olmasıdır.Dışarıda yaşayan kediler olumsuz şartlarda yaşarken ev kedileri daha sıcak ortamlarda daha kaliteli beslenirler.Bu da kedilerin gebelik döngülerine etki eder.

hamile-kedi

 

Kedilerde Gebelik Süresi

Kedilerde gebelik süresi yaklaşık 63 gündür. Doğum ise bu sürenin 5 gün öncesi ve ya 5 gün sonrası gerçekleşir. Kedinizin gebe olup olmadığını çiftleşme sonrasındaki 2–3 haftalık zamanı takip ederek veteriner kontrollerinde öğrenebilirsiniz. Veterineriniz tarafından yapılan gebelik testleri hamilelik hakkında en doğru bilgiyi size verir.

 

hamile-kediler

Kedilerde Gebelik Belirtileri

Gebe kalan kedide birtakım değişiklikler gözlenir.Gebelik zamanının bir bölümü tamamlanınca, kedide iştah artması,meme uçlarının şişerek koyulaşması,kızgınlık döngüsünün bitmesi ve karnının şişmesi gibi belirtiler görülür.Ayrıca ruhsal değişimler yaşanabilir.Çok aksi olan kediniz birdenbire arkadaş canlısı,çok sevecen olan kediniz birdenbire aksi bir kedi haline dönüşebilir.Bunlar gayet normal belirtilerdir.

kedilerde-dogum-sureci

Kedilerin Gebelikte Beslenmeleri

Kediler gebelik dönemlerinde iştah artışı göstermektedirler. Hamilelik süresince gebe kedinin kilo alımına dikkat edilmelidir. Bol su içirilmelidir. Kedinize ve yavrularına fazladan besin takviyesi sağlamak için, kaliteli bir yavru bebek mamasına geçilmelidir,ve bu mamaya yavrular sütten kesilinceye kadar devam edilmelidir.Eğer kediniz sizin beklentinizden daha az yiyorsa endişelenmeyin. Unutmayın ki karnında en az 2 yavru taşıyor.

doguran-kedi

Kedilerde Doğum

Kediniz doğumu yaklaştıkça sakin ve sessiz bir ortam aramaya başlar. Yavrularını koruma içgüdüsü buna sebep olur. Doğuma yakın olan kedinize rahat doğum yapabileceği bir ortam sağlamalı ve bu ortamı yavrular geldikten sonrada sürdürmelisiniz. Unutmayın ki kediler yavrularını dünyaya getirirken oldukça zorlanırlar.Kediler bir seferde en az 2 ile 4 arasında yavru dünyaya getirirler.

Kedilerde gebelik tanısı üzerinden geçen 65 gün kadar sonra minik yavrular dünyaya gelir.Anne kedi belli bir aya kadar yavrularına sahip çıkar,besler, onları korur ve hayata hazırlar.

 

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
9
Kızgın
Tatlı Tatlı
20
Tatlı
Akıllı Akıllı
4
Akıllı
LOL LOL
5
LOL
Sevdim! Sevdim!
26
Sevdim!
Omg Omg
7
Omg
Üzgün Üzgün
6
Üzgün
Korkunç Korkunç
8
Korkunç
o ne? o ne?
12
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde Gebelik Tanısı

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla