Kedilerde Düşük


Kediler hepimizin bildiği gibi memeli hayvanlar ve doğum yolu ile ürüyorlar. Bu da dişi kedilerde insanlar ile benzer üreme sorunları ile karşılaşılmasını getiriyor beraberinde. Kedilerde düşük de bu üreme sorunlarından biri. Kedilerde düşük birkaç  farklı şekilde görülüyor.

Ölen yavrunun rahmin dışına atılması

Stray pregnant cat lying in the alley

Bu düşük şeklini fark etmek biz kedi sahipleri için kolaydır. Zira anne rahminde çeşitli sebeplere bağlı olarak ölen yavru rahmin dışına atılır. Yani ölü yavruyu aniden hamile kedinin doğum yapacağı noktada bazen de yerde görmek mümkündür. Bu gibi bir durumlar karşılaşıldığında kedi hem de hiç zaman kaybetmeden en yakın veterinere götürülmelidir.

maxresdefault

Ölü yavrunun rahmin dışına atıldığı durumlarda anne kedi bazen sadece bir yavrusunu kaybetmiş,bazen de tüm yavrular ölmüş olabilir.

maxresdefault (1)

Ölü yavrunun rahimde emilmesi

Bu durum genellikle kedilerin hamileliğinin erken dönemlerinde ortaya çıkar ve ölü yavru dışarı atılmadan rahim içinde emilir. Bu nedenle kedi sahipleri çoğunlukla kedilerinin düşük yaptığını fark etmezler.

How-Long-Are-Cats-Pregnant

Bazı durumlarda ölü yavrunun bir kısmı rahim içinde emilerek kaybolurken bazı kısımları ise kalarak kedinin rahminde enfeksiyona yol açar. Bu son derece ciddi bir sorundur ve kedinin mutlaka veterinere götürülmesi gerekir aksi takdirde kedi enfeksiyon nedeni ile hayatını bile kaybedebilir.

Pregnant-Cat-Symptoms-Large

Hamile kedilerin her zaman yakından izlenmesi önemlidir. Bu sayede düşük de dahil olmak üzere ortaya çıkabilecek çeşitli sorunları erken dönemde fark edebilir ve kedinin hayatının riske girmesine engel olabiliriz. Kedilerde düşük belirtileri genellikle halsizlik, iştahsızlık, kusma, vajinal akıntı şeklinde kendini gösterir. Eğer kediniz hamileyse ve bu belirtilerin bir ya da bir kaçı kedide varsa hemen veterinere başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Tatlı Tatlı
5
Tatlı
Akıllı Akıllı
9
Akıllı
LOL LOL
4
LOL
Sevdim! Sevdim!
8
Sevdim!
Omg Omg
4
Omg
Üzgün Üzgün
27
Üzgün
Korkunç Korkunç
13
Korkunç
o ne? o ne?
8
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba kedim hamileydi ve 1 gün önce yavrulardan birisi dusuk oldu fakat karni hayla şiş biz diger yavrularin karninda ölü olabilecegini duşunuyoruz bu durumda ne yapmalıyız ??

  2. MERHABA, BİZİM KEDİMİZ SUNİ OLARAK DOĞUM YAPTI BÜTÜN YAVRULARINI KAYBETTİK. ENFEKSİYON KAPMIŞ TEDİV İÇİN VETERİNER HEKİME BAŞVURDUK 10 GÜN SABAH AKŞAM İLAÇ KOMBİNASYONU YAPILARAK TEDAVİ OLDU. ŞİMDİ EVDE LAKİN SÜREKLİ DEĞİŞİK MİYAVLAMA VE İNİLTİ SESLERİ ÇIKARTMAKTADIR. SÜREKLİ HAREKET HALİNDE SADECE UYURKEN DURUYOR VE ÇOK ÇABUK UYANIYOR. NE YAPACAĞIMIZ ŞAŞIRDIK KISACASI.

Kedilerde Düşük

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla