Kedilerde Doğum Kontrol Yöntemleri


Kediniz varsa ve kedinizin hamile kalmasını ve yeni yavruları olmasını istemiyorsanız, bazı yöntemler uygulayarak kedinizin hamile kalmasına engel olabilirsiniz. Bilindiği gibi, kedilerin bir “kızgınlık dönemleri” bulunmaktadır ve bu dönemlerinde da hamile kalmaktadırlar. Kedinizin bu kızgınlık döneminde yıpranmaması ve hamile kalmaması için doğum kontrol yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Son yıllarda evlerinde kedi besleyen kişi sayısı oldukça arttığı için, kedi besleyenler için kedi doğum kontrolü oldukça önemli bir konudur.

doguran-kediler

Kedilerde Doğum Kontrol Yöntemleri

  • Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları, kedilerin hamileliğini önlemeye değil, kedilerin kızgınlıklarının gitmesini sağlayan yöntemdir. Kedinizin kızgınlığı gideceği için, cinsel istek duymayacaktır. Fakat bu durum kedinizin kesinlikle hamile kalmayacağı anlamına da gelmemektedir. Hafta da 1 tablet verilmesi yeterlidir. Günde 1 tablet, kedilerin sağlıklarına ciddi zararlar vermektedir. Kedilerin hamile olduğunu 40 veya 45 gün içinde belli olacağı için, kedi hamileyken bu hapları vermeniz, kedinin yavrularına ciddi zararlar verebilmektedir. Bu yüzden bu hapları verirken, kedinizin hamile olmadığından emin olmanız gerekmektedir.

kedi-bakimi

  • Kısırlaştırma;
  • Kısmi kısırlaştırma

Kedilerde Doğum Kontrolü Nasıl Sağlanmalı?

Kedilerde ve köpeklerde en sık kullanılan doğum kontrol yöntemi kısırlaştırmadır. Kısırlaştırmanın da 2 farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki; kedinin yumurtalıklarından birisinin veya ikisinin bırakılması ve rahmin alınması yöntemidir. Bu yöntem daha çok, kedisi dışarıya çıkıp, gezip gelen kediler için uygulanmaktadır. Bu yöntem uygulanan kedinin cinsel hayatı devam eder. Ancak bu yöntem sonrasında, alınmayan yumurtalıklarda kist oluşması, iltihaplanması ve genital problemler oluşması söz konusudur. Bu yüzden çok tavsiye edilmemektedir.

kedileri-kisirlastirma

  • Tamamen kısırlaştırma

Diğer kısırlaştırma tekniği ise; yumurtalıklarının tamamının ve rahimin alınması yöntemidir. Rahmi ve yumurtalıkları alınan kedi, artık hiçbir zaman kızışma dönemine girmez ve cinsel istek duymaz. Bu ikinci yöntem de 2 farklı operasyon ile gerçekleşmektedir. İlk yöntem, karından yapılan bir operasyondur ve 3 veya 4 dikişliktir. Bu yüzden kedinin iyileşmesi biraz zaman almaktadır. 2. operasyon yöntemi ise sol karından girilen ve tek dikişle yapılan bir operasyondur. Tek dikişlik olduğu için de kedilerin iyileşme süreci çok kısa sürmektedir.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Tatlı Tatlı
3
Tatlı
Akıllı Akıllı
6
Akıllı
LOL LOL
4
LOL
Sevdim! Sevdim!
5
Sevdim!
Omg Omg
13
Omg
Üzgün Üzgün
9
Üzgün
Korkunç Korkunç
10
Korkunç
o ne? o ne?
9
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedilerde Doğum Kontrol Yöntemleri

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla