Kediler Ve Polen Alerjisi


Bahar yaklaşırken mevsimsel bir sıkıntı olan polenlerin ortaya çıkmasına da az kalmış durumda. Mart ayında çiçek polenleri ile başlayan polen furyası Ekim ayına kadar sürer ve bu durum alerjik yapıda olan insanlar kadar hayvanları da olumsuz şekilde etkileyebilir. Kedilerde çok sayıda farklı alerjene karşı alerjiler ile karşılaşılabiliyor ve polen de bunlardan biri. Eğer kediniz özellikle bahar aylarında alerjik reaksiyonlar gösteriyorsa bunun altında yatan neden bahar aylarında ortaya çıkan polenler olabilir.

Her polen alerjik değil

 

Her polen kedilerde alerjiye neden olmuyor, çünkü her polen alerjik değil. Kedilerde alerji yapabilen polenler ağaç, ot,çalı ve çimen polenleri. Ancak bu polenlerin de hepsi aynı derecede alerjik değil.

Polen alerjisi teşhisi için alerji testi yaptırmak gerekiyor

Kediniz her bahar mevsiminde alerjik reaksiyonlar gösteriyor olabilir ancak bu onun kesinlikle polen alerjisinden mustarip olduğu anlamına gelmez. Polen ve diğer tüm alerjileri kesin olarak teşhis edebilmenin en etkili yolu alerji testi yaptırmak.

Kedilerde alerji belirtileri neler?

Kedilerde en sık görülen alerji belirtileri kedinin kaşındığı için yüzünü etrafa sürerek kaşımaya çalışması, derisini dişlemesi, yüz bölgesinde kızarıklıklar bazen de yaralardır. Bunun yanı sıra kedilerde alerji belirtileri ile patilerde, vücudun yan kısımlarında da karşılaşılabiliyor.

Polene alerjisi olan kedinin farklı şeylere de alerjisi olabilir

Alerji testleri elbette tüm alerjenleri kapsayacak şekilde yapılmıyor ancak polen alerjisi olan kedilerin genellikle polene benzer yapılardaki maddelere de alerjisi olabiliyor. Bu nedenle eğer kedinizde polen alerjisi olduğu teşhis edildiyse veterinerinizin bakım ve besleme uyarılarına harfiyen uymanız önemli. Ayrıca veteriner hekim kediye polen alerjisine karşı bir tedavi uygulama yoluna da gidebilir.

Önlem alabilirsiniz

Polen alerjisi olan kedinizi bahar ayları boyunca dışarı çıkmasını engelleyerek, onun bulunduğu odanın camını kapalı tutarak ve eğer klima kullanıyorsanız polen filtresi takarak önlem alabileceğinizi de ekleyelim.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
2
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
1
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler Ve Polen Alerjisi

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla