Kediler Ve Öksürük


Kedilerde hele de içinde bulunduğumuz kış aylarında sık karşılaşılan sorunlardan biri öksürük. Ancak bu kedilerde öksürük sorununun yalnızca soğuk hava nedeni ile ortaya çıktığı yanılgısına düşürmesin sizi, çünkü kediler birçok farklı nedenle öksürebiliyorlar ve soğuk ile soğuk algınlığı bunlardan sadece ikisi.

Öksürük astım habercisi olabilir!

Kedilerde geçmeyen, tekrarlayan öksürük astım hastalığının habercisi olabilir. Bu arada yeri gelmişken söyleyelim; kedilerde astıma zemin hazırlayan en önemli etkenlerden biri yanlarında sigara içilmesi. Bu nedenle kedilerinizin yanında sigara ve diğer tütün ürünlerini tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Alerji de öksürüğe yol açabilir

Kedilerde karşılaşılan özellikle geçici ya da dönemsel öksürüklerin altında yatan neden alerjiler de olabilir. Çeşitli maddelere karşı alerjik olan kedilerde alerji semptomlarından biri de öksürüktür. Örneğin kediniz hep bahar aylarında öksürüyorsa bu polen alerjisi kaynaklı olabilir.

Bronşit

Akciğerlerde görülen bir hastalık olan bronşit de kedilerde öksürük durumunun ortaya çıkmasına neden olur. Hatta öksürük kedilerde bronşitin en önemli semptomlarından biridir.

Kalp kurdu

Kedilerde görülen bir çeşit iç parazit olan kalp kurdu akciğere ve kalbe yerleştiği için kedilerde öksürüğe neden olabilir. Kalp kurdu enfekte sivri sinekler yolu ile bulaşır, bu nedenle özellikle sıcak iklimli yerlerde yaşayan kedilerde karşılaşılan bir sorundur ve kimi zaman kedi yıllarca bu hastalık ile gayet normal şekilde yaşayabilirken kimi zamansa çok ciddi şekilde sağlığını kaybetmesine yol açabilme riski vardır.

Ne yapmalısınız?

Tabi ki yapmanız gereken şey veterinere başvurup kedinizin muayene olmasını sağlamak ve öksürmesinin altında yatan nedeni bulmak. Bundan sonra da veterinerin uygulayacağı ya da önereceği tedavi programına harfiyen uymanız gerektiğini de unutmamalısınız!

Ne yapmamalısınız?

4690491902eabf25740e402fdd310c01

Kedinize öksürüğünü geçirmek için kulaktan dolma bilgi ya da tavsiyelere dayanarak hele de insan ilaçlarını asla vermemelisiniz! Unutmayın, bu kediniz için ölümcül sonuçlara yol açabilir!

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
1
Sevdim!
Omg Omg
1
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler Ve Öksürük

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla