Kediler Ve Mart Ayı


Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri Mart ayı. Bunun sebebi halk arasında yaygın olan kedilerin sadece Mart ayında çiftleştikleri inancı. Oysaki bu inanç gerçeği yansıtmıyor. Yani kediler sadece Mart ayında çiftleşmiyor.

Kediler yıl boyunca çiftleşiyor

Kediler ortalama olarak 6-8 aylık olduklarında cinsel olgunluğa ulaşıyorlar ve erkek kediler cinsel olgunluğa ulaştıktan sonra her zaman çiftleşmeye hazır durumda oluyorlar.

Dişi kedilerse çiftleşmedikleri takdirde ortalama olarak 21 günde bir kızgınlık dönemine girerler. Bu arada bazı dişi kediler henüz 5 aylıkken bile cinsel olgunluğa ulaşıp kızgınlık belirtileri gösterebilirler.

Mart ayında baharın gelmesi ve günlerin uzamasıyla dişi kedilerin beynindeki hipotalamus bölgesi uyarılır ve bu da dişi kedilerin kızgınlık dönemine girmesine neden olur.

Erkek kedilerin kızgınlık dönemine girmesini ise etrafta çiftleşmeye hazır bir dişi kedinin bulunması tetikler. Yani erkek kedilerin kızgınlık dönemi yoktur, erkek kedi çevrede çiftleşmeye hazır bir dişi kedi olduğunu fark ettiği anda kızgınlık belirtileri göstermeye başlar.

Kısacası kediler sadece Mart ayında değil senenin her dönemi çiftleşirler ancak Mart ayında çiftleşme faaliyetleri yoğunlaşır.

Ayrıca kediler senenin her döneminde yavrularlar ama Mart ayında yoğun olarak çiftleştikleri için Mayıs-Haziran arası sokaklarda daha fazla yavru kedi olur. Bu arada sokaklarda gördüğümüz yavru kedilere iyi davranalım, annelerini bol bol besleyelim ki bebeklerine iyi bakabilsinler.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
3
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler Ve Mart Ayı

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla