Kediler ve Çocuklar: Her Ebeveynin Bilmesi Gerekenler


Birçok ebeveyn için çocuklarla kedilerin bir arada olması son derece normalken, kimi aileler de tam tersini düşünüyor ve maalesef kedilerini sokağa atıyor. Bu durum oldukça rahatsız ediciyken, aslında çocuklarla kediler üst düzey ilişkiler kurabiliyorlar.

Ondan kurtulmayı düşünmeyin

Şaşırdınız mı? Bunu maalesef pek çok aile yapıyor. Hamilelik sırasında kedilerle ilgili kafasına sokulan yanlışlar ve şehir efsaneleri, panik içinde kedilerin sokağa salınmasına veya bir barınağa bırakılmasına sebep oluyor.

Özellikle kedilerden bulaştığı söylenen toksoplazmayla ilgili çok az şey bilinirken, emin olun ki toksoplazmanın bir kedi yerine, iyi yıkanmamış bir bitkiden bulaşma ihtimali çok daha yüksek.

Kedinizi hazırlayın

Eğer bir bebek bekliyorsanız ve hâli hazırda kediniz varsa, onu da hazırlamaya şimdiden başlayın. Bebeğe ait eşyaları eve doğumdan önce yerleştirin ve daha sonra ortaya çıkacak huzursuzlukları yok edin.

Hatta bebek losyonu ya da pudrası gibi ürünleri de üstünüzde kullanmaya başlayarak kediyi bu kokuya alıştırabilirsiniz.

Yetişkin gözetimi olsun

Bebekler ve ufak çocuklarla kedi yalnız kalırken, mutlaka siz de yanlarında olun. Aksi takdirde, bebeğin yapacağı yanlış hareketler kediye zarar verebilir veya tam tersi, kedi kendini koruma amaçlı sert tepkiler gösterebilir.

Tabii ki bebek büyümeye başladıkça ona kedilere nasıl davranılacağını, nasıl sevileceğini öğretin ve yakınlaşmalarını sağlayın.

Kedinin sorumluluğu çocuğa ait değildir

Çocuklar bunu pek çok kez yapar, ailesinden bir hayvan almasını ve bakmak istediğini söyler ama daha sonra ilgilenmez. Dolayısıyla siz de kedinizin sorumluluğunu asla tam olarak çocuğunuza vermeyin ya da sadece o istiyor diye bir kedi sahiplenmeyin.

Fakat şunu da unutmayın ki, kediler hem bebekler, hem de çocuklar için inanılmaz iyi arkadaşlardır ve sorumluluk bilinçlerinin, empati duygularının gelişmesine, daha sağlıklı bireyler olarak yetişmelerine yol açar.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Tatlı Tatlı
20
Tatlı
Akıllı Akıllı
7
Akıllı
LOL LOL
5
LOL
Sevdim! Sevdim!
30
Sevdim!
Omg Omg
7
Omg
Üzgün Üzgün
7
Üzgün
Korkunç Korkunç
10
Korkunç
o ne? o ne?
10
o ne?

Yorum sayısı 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba, siteyi cok begendim:) yazilara soyle bir baktim da bu yaznn altina yorum yapayim dedim. 2 oglum var biri 1 biri 3 yasinda ve kedi almayi dusunuyruz, daha oncede beslemistim. Hangi tur kedi onerirsiniz?

Kediler ve Çocuklar: Her Ebeveynin Bilmesi Gerekenler

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla