Kediler Regl Olur Mu?


Hepimizin bildiği gibi kediler memeli canlılar ve tüm memeli canlıların dişileri belirli dönemlerde regl olurlar. Ancak bu bizlerin ya da köpeklerin regl olmasına benzemez. Zira kedilerde ovulasyon dönemi ile birlikte gözle görülür bir kanama oluşmaz. Bizlerde regl döneminde kanama olmasının nedeni döllenmeyen yumurtaların kanama ile vücuttan dışarı atılmasıdır. Oysaki kediler çiftleşirken yumurtlarlar ve çiftleşme esnasında bu yumurtalar döllenir. Yani kediler bizim kullandığımız anlamı ile regl olmazlar.

Kızgınlık döneminde dişi kedide akıntı olabilir

Kızgınlık dönemine giren dişi kedilerde kahverengimsi bir akıntı olabilir ancak bu kanama değildir. Kedinin regl döneminde olduğunu kanama ile anlamak mümkün değildir, çünkü kedilerin bu dönemde kanaması olmaz. Âmâ kedilerde regl döneminde ciddi davranış değişiklikleri gözlenir. Yani dişi kediniz birden bire rutin dışı davranışlar sergilemeye başlıyorsa ve bunu senenin belirli dönemlerinde tekrarlıyorsa bunun nedeni ovulasyon döneminde olması olabilir.

Kediler bir batında farklı babalardan olan yavrular doğurabilir.
Kediler bir batında farklı babalardan olan yavrular doğurabilir.

Kediler bir batında farklı babalardan olan bebekler doğurabilirler

Kedilerin çiftleşme esnasında yumurtlaması beraberinde bir batında farklı babalardan olan yavrular doğurabilmelerini getirir. Yani kedi kızgınlık döneminde birden fazla erkek kedi ile çiftleştiyse doğurduğu yavrular da değişik erkek kedilerden olabilir. Kedilerin birbirinden çok farklı renklerde yavrular doğurmalarının da sebebi genellikle budur.

Kanama varsa…

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kedilerde regl kanaması olmaz. Yani eğer dişi kedinizin cinsel bölgesinden kan geliyorsa bu ciddi durumların belirtisi olabilir. Bu nedenle böyle bir durumda yapmanız gereken hemen veterinere başvurmaktır.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
20
Kızgın
Tatlı Tatlı
67
Tatlı
Akıllı Akıllı
38
Akıllı
LOL LOL
25
LOL
Sevdim! Sevdim!
117
Sevdim!
Omg Omg
83
Omg
Üzgün Üzgün
44
Üzgün
Korkunç Korkunç
34
Korkunç
o ne? o ne?
45
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar eşim sokaktan bir tane yavru kedi buldu evimize aldık. Iki tane küçük çocuğum var bunlar için bi sakıncası olurmu. Ve çise nasıl alıştıran bu konusa çok tedir ginim.

Kediler Regl Olur Mu?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla