Kediler Köpeklerden Daha mı Zekidir?


Kedi sahipleri genelde patili dostlarının köpeklere göre daha zeki olduğunu söylerken, aslında bu iddiayı destekleyen pek çok kanıta da sahipler. Hayvanların sadece beyin büyüklüklerine bakmak, zekaları için yeterli ölçüt değil ve araştırmalar, kedilerin köpeklere nazaran çok daha zeki hayvanlar olduğunu gösteriyor.

Kediler köpeklere göre daha mı zeki?

Bilgiyi işlemede, problemleri çözmede ve algıda anahtar organ beyin zarıdır. Kedilerin beyin zarında toplamda 300 milyon nöron bulunurken, bu rakam köpeklerde ise sadece 160 milyondur.

Yıllar boyunca kediler, köpekler ve diğer hayvanlar için binlerce zeka testi yapıldı ve ortaya çıkan bulgular, kedilerin en zeki hayvan cinsleri arasında yer aldığını gösteriyor. Örneğin bu testlerin birinde, hem kedilerden, hem de köpeklerden basit bulmacaları çözüp yemeğe ulaşmaları isteniyor. Bulmaca içinden çıkılmaz hâle gelince, köpekler doğrudan sahiplerinden yardım istiyor fakat kediler ise denemeye devam ediyor.

Kediler hala vahşiler!

Diğer yandan, hemen hemen her toplumda köpeklerin en zeki hayvanlar olduğuna dair yanılgılar var. Aslında bu köpeklerin çok daha evcil hayvanlar olmasıyla ilgili. Köpeklere, kedilere oranla 20 bin yıl daha önce insanlarla beraber yaşamaya başladı ve bu yüzden insanlarla ilişkileri daha çok gelişti. Kediler ise tam tersine henüz hala evcilleşmemiş, yırtıcı özelliklerini koruyan hayvanlar. Evde beslenen bir kedinin, duvardaki gölgeyi dahi yakalamaya çalışması bunun en belirgin örneklerinden.

Aynı zamanda kedilerin daha bağımsız, başına buyruk hayvanlar olması ve istenilenleri yapmaması, köpeklerin ise tam tersi insanlara itaatkar olması onların daha zeki olduğunu düşündürtüyor. Aslına bakarsanız, kediler insanların her isteğini anlıyor fakat işine gelmediği için yapmıyor!

Başka hangi hayvan bir köpeği tasmayla gezdirir ki?

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
5
Tatlı
Akıllı Akıllı
13
Akıllı
LOL LOL
4
LOL
Sevdim! Sevdim!
9
Sevdim!
Omg Omg
9
Omg
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
o ne? o ne?
3
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler Köpeklerden Daha mı Zekidir?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla