Kediler Kısırlaştırma Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalı?


Kediler kısırlaştırılmadığı takdirde diğer hayvanlar gibi kontrolsüzce çoğalırlar. Etrafımızdaki birçok sokak kedisinin sebebi de budur. Kısırlaştırma kedinizin dışarıya olan istediğini azaltacak, çiftleşme dönemlerinde sizi geceler boyu rahatsız eden ağlamalarını durduracak, erkek kedilerin koku bırakmalarını önleyecektir. Kısırlaştırma ameliyatının yanı sıra, kediler için uygulanan hormon tedavileri de vardır ancak bu tedavilerin yan etkileri bulunmaktadır. Kedinizin kızgınlık dönemini geçirmesini beklemek hem sizin için hem de kediniz için yıpratıcı bir süreç olacaktır. Bu nedenlerden dolayı, istenmeyen misafirlikleri de önlemek için kısırlaştırma en etkili yöntem olarak kabul ediliyor.

kedilerde-kisirlastirma

  • Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedilerde kısırlaştırma ameliyatı genel olarak 2 şekilde olmaktadır. Birinci yöntem yumurtalıklardan bir ya da ikisinin bırakılması ve sadece rahmin alınmasıdır. Bu yöntemle kısırlaştırılan kediler çiftleşmeye devam edebilir fakat yavru sahibi olamaz. İkinci yöntem ise yumurtalıkların ve rahmin birlikte alınmasıdır ki bu durumda da kediler cinsel olarak bir istek duymadan hayatına olduğu gibi devam eder. Erkek kedilerin kısırlaştırma ameliyatı, dişi kedilere göre daha kolaydır. Erkek kedilerin testisleri dışarıdan alınarak ameliyat yaklaşık 1 saat sürer. Dişi kedilerde ise yumurtalıklar ve rahim karın boşluğunda bulunduğu için önce karın bölgesinin tıraşlanması, yaklaşık 6-7 santimlik bir kesikle açılması gerekiyor. Öncelikle bu ameliyatın kedinizin genel sağlığı üzerinde herhangi negatif bir etkisinin bulunmayacağını bilmelisiniz. Kedinizin bir daha yavrulamayacağını ve bu ameliyatın geri dönüşünün olmayacağını unutmayınız. Ameliyat sonrası kedilerde bazı karakteristik değişiklikler gözlenebilir, fakat özellikle dişi kedilerde meme kisti riskini ortadan kaldırıyor. Her ameliyat bir risktir fakat sağlıklı kedilerde narkozla yapılan bu ameliyatlar herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Ameliyatların kızgınlık ve ya gebelik dönemine denk getirilmemesi, ameliyatın riskini düşürüyor.

Cat lying down on examining table at veterinarian office, Canon 1Ds mark III

  • Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatına Kedinizi Nasıl Hazırlamalısınız?

Kısırlaştırma ameliyatı sırasında kedinize narkoz verilecektir. Bu sebeple kedinizin yaklaşık 15 saat boyunca yemek yememesi gerekir. Yediği takdirde, narkoz verildikten kısa bir süre sonra zaten kusmaya başlayacak, ameliyat için de risk yaratacaktır. Ancak ameliyat öncesi, kedinizin su içmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Ameliyata kedinizi hazırlamak için yapacağınız en önemli şey budur. Fakat elbette ameliyata giderken kedinizi sakinleştirmeli ve bir gece öncesi ve ameliyat sonrası onunla yakından ilgilenmelisiniz.

kedilerde-kisirlastirma-oncesi-bakim-sartlari

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Tatlı Tatlı
4
Tatlı
Akıllı Akıllı
4
Akıllı
LOL LOL
2
LOL
Sevdim! Sevdim!
9
Sevdim!
Omg Omg
2
Omg
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
o ne? o ne?
3
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kediler Kısırlaştırma Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalı?

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla