Kedi Kumu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


 

Kedi sahiplerinin mamadan sonra en önemli ihtiyacı kedi kumudur. Kedi kumu seçimi basit alınacak kararlardan olmamalıdır. İlk önce kedi kumu için alacağınız kedi kumu kabı tercihinizi doğru yapmanız gerekir. Kabınızın fazla sığ olmaması gerekir. Kumu koyduğunuzda yüksekliğinin az kalmaması gerekir. Derinliğini doğru seçeceğiniz bir kap ile kedinizin eşelemesi halinde dışarıya kum sıçramayacaktır.

5KLGL4VC6Cv2Y9iUjoGF

Üstü Kapalı Kum Kapları

Kedilerin çiş alışkanlıklarından biri olan eşelenmenin etrafa kum sıçratmasından rahatsız olmamak için üstü kapalı kum kabı tercih edebilirsiniz. Üstü kapalı olan kum kapları hem kumun yayılmasını hem kokunun yayılmasına engel olacaktır. Ayrıca çiş ve kaka yaparken bakılmasından hoşlanmayan kediler için özel alan oluşmuş olacak.

Kedileriniz için edineceğiniz bu kum kaplarının yeri de bir o kadar önemli bir konu. Kedinizin rahatça ulaşabileceği bir yere koymanız gerekir. Eğer kediniz kum kabına kolay ulaşamaz veya kapalı bir kapı ardında tutarsanız kediniz ihtiyaçları için başka alternatifler aramaya başlayacaktır. Saksılarınız bu durum için biçilmiş kaftan olarak kedinizin hizmetinde olacaktır.

tY5l8aLn7PHfnq2QCD1p

Kumu Sık Sık Temizleyin

Kum sık sık temizlenmelidir. Kedi kumu küreği ile çişli ve kakalı bölgenin günlük alınması ve alınan kadar kumun yerine eklenmesi gerekmektedir. Haftada bir tamamen kumun boşaltılıp kabın temizlenmesi gerekir. Bu temizlik için kesinlikte deterjan veya dezenfekte edici ürün kullanılmaması gerekir. Kedilerin burnu kokulara hassas olduğundan bu kokular onu rahatsız edip kumdan uzaklaşmasına sebep olabilir. Kedi kumunun kabını temizlememeniz durumunda kediniz yine  ihtiyaçları için başka bir ortam arayacaktır.

eL0Z9uf4Zws5pDiqsf65

Kedi kumlarının piyasada birkaç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı Bentonit’tir. Doğada az bulunan bir madde olduğu için diğer kedi kumu türlerinden daha pahalıdır. Fakat bunun yanında çok hızlı topaklanıp taşlanma yapar. Bu yüzden temizlemesi daha kolaydır. Diğer bir tür Dentomit kumdur. Beyaz ve toz yapısındadır. Emiş gücü yüksektir. Sepiolit yine temizliği kolay topaklanması hızlı bir kum türüdür. Bu üç tür kum doğal madenlerden elde edilir ve kırık taşlar şeklinde üretilir. Ve son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan Slika. Kristal yapıda olan bu kedi kumu türü doğal maden türündeki kumlara nazaran temizlemesi daha zordur. Topaklanma yapmayan bu üründe kum komple değiştirilir.

Nqi2DGP4Wlc10OEbwX2i

Kumun Türünü Değiştirmeyin

Kediler alışkanlıklarına düşkün varlıklardır. Bu yüzden kum türleri sık sık değiştirilmemelidir. Kimyasal olmayan, doğal yapıdaki kumları kedinizin sağlığı açısından tercih etmelisiniz. Kimyasal ürünler patilerinde ve derilerinde tahrişe sebep olur. Pati altından mikrop girme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu hesaba katarak tercihlerinizi kedinizin sağlığı doğrultusunda yapmanız gerekir.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
0
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
2
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedi Kumu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla