Bahar Kabusu: Kedilerde Arı sokması


Sonunda upuzun bir kışın daha sonuna geldik sayılır, yani bahar kapıya dayandı ve tüm doğa ve insanlar ile birlikte dört ayaklı kankalarımız kediler için de yılın en keyifli zamanı yaklaştı. Kediler bahar aylarının tadını bizlerden çok daha fazla çıkarıyorlar, ancak bahar mevsimi meraklı ve oyuncu kediler için ciddi bir tehlikeyi de getiriyor beraberinde; arı sokması!

Arılar kedileri genellikle yüz bölgesinden sokuyor

Kediler her şeyi kokluyorlar ya da ısırıyorlar bu onların algılama biçimi. Tabi arılar algılamadan falan anlamıyor ve eğer içinde oturdukları ya da çiçek özü topladıkları çiçek bir kedi tarafından koklanırsa anında sokuveriyorlar.Bu nedenle kedilerde arı sokması daha çok yüz bölgesinde görülüyor. Ayrıca kedilerin oyuncu ve meraklı karakterleri de arılar tarafından sokulmalarına neden olabiliyor.

Belirtileri neler?

Kedilerde arı sokması belirtilerini fark etmek pek de zor değil, zira eğer kedi yanınızda sokulduysa bir anda çılgın gibi sıçrayıp,etrafta koşuşturmasından ve çığlık atar gibi sesler çıkartmasından yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hemen fark edeceğinizden şüpheniz olmasın. Eğer kedi sizin olmadığınız bir yerde arı sokması yaşadıysa da eve döndüğünde bir bölgesinin kocaman şişmiş olmasından bunu anlayabilirsiniz.

Ağız, burun ve boyun bölgesi sokulmalarına dikkat!

Kedilerde arı sokması özellikle ağız, burun ve boyun bölgesinde olduğu zaman tehlikeli. Çünkü bu bölgelerdeki sokulmalar kedilerin nefes almasını engelleyebiliyor. Bu nedenle kediniz yüz bölgesinden hele de boynundan sokulduysa kesinlikle zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız. Ayrıca bu gibi acil durumlarda ilk müdahale için evde mutlaka böcek sokmalarına karşı etkili kremler bulundurmalısınız. Böylelikle kedinizi arı ya da böcek soktuğunda önce sokulan bölgeye bu kremi sürerek ilk yardım uygulayıp ardından veterinere gidebilirsiniz. Bu arada şunu da eklemeden geçmeyelim; çoklu arı sokmaları yani birden fazla arı tarafından sokulmak kedilerin ölmesine bile neden olabiliyor. Yani arı sokması hafife alınmaması ve kesinlikle veterinere başvurulması gereken bir durum.

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Tatlı Tatlı
3
Tatlı
Akıllı Akıllı
3
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
1
Sevdim!
Omg Omg
1
Omg
Üzgün Üzgün
5
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
1
o ne?
Hande
Merhaba ben Hande KediKutusu.Com'da sizleri kediler hakkında daha fazla bilgilendirmek için bulunuyorum! Bütün yazılarım da yorumlara cevap veriyorum istediğinizi sormakta özgürsünüz!

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bahar Kabusu: Kedilerde Arı sokması

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla