Annesiz Yavru Kedilerin Bakımı


Sokakta yeni doğmuş ve annesiz bir kedi bulduğunuzda muhakkak ilk akla gelen civarda olması muhtemel olan annesini bulmaktır. Fakat bu mümkün olmayabilir. Eğer annesiz kaldığından emin olduğunuz bir yavru kedi varsa, onu bir an evvel bakımınıza almanız gerekmektedir. Onun için yapacağınız hiçbir şey kendi annesinin yapacaklarının birebir yerini tutmasa da, onun sağlayacaklarına en yakın bakımı evinizde sağlayabilir ve yavrunun hayatının kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

 

annesiz-kedilerde-beslenme

Yavrunun Beslenmesi:

Yeni doğmuş kedi beslenme ihtiyacını karşılayamaz. Onu besleyecek olan sizsiniz. Bunu yapabilmek için bir biberona ihtiyacınız olacak. Petshoplardan kolayca temin edeceğiniz bir biberonla beslenmesini sağlayabilirsiniz; fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. En başta aklınıza geleceği gibi kedinizi sütle beslemeyin. Herhangi bir eczaneden bulabileceğiniz, gerçek anne sütü içerikli süt tozları ile besleyebilirsiniz. Eğer sütten başka bir şey verme şansınız yoksa yarı yarıya sulandırılmış ve soğuk olmayan bir şekilde vermelisiniz. Kedinizi muhakkak 2-3 saatte bir beslemeniz gerekiyor; ancak çok fazla içmesi için zorlamayın; sık beslendiği için doyması kolay olacaktır. Kedinizi beslerken onu sırtüstü yatırmak çok doğru olmaz. Kafasını 45 derecelik açıyla tutarak besleme yapabilirsiniz.

annesiz-yavru-kedi-besleme-yontemleri

 

Yavrunun Tuvalet İhtiyacı

Yeni doğan yavru, kendi beslenmesini sağlayamayacağı gibi kendi tuvaletini yapmayı da beceremez. Normalde bu konuda kendi annesi ona karnını ve genital bölgesini yalayarak yardımcı olur ve temizler ancak yavruya tuvaletini yaptırma görevi şu an size düşmektedir. Hafif sıcak ve ıslak bir pamukla o bölgeleri silerseniz hemen tuvaletini yapacaktır. Sonrasında tekrar aynı şekilde temizleyebilirsiniz. Eğer kanlı ya da çok koyu renkli bir şekilde çıkarıyorsa, muhakkak veterinere götürmeniz gerekmektedir.

annesiz-yavru-kedi

 

Yavrunun Sıcak Tutulması

Özellikle ilk iki hafta boyunca yavru kediyi sıcak tutmak konusu çok önemlidir. Bu noktada doğru sıcaklığı ayarlayabilmeniz gerekir. Sizin vücut sıcaklığınız yavru bir kedi için yeterli olamayacağı için, sıcak bir su torbasına kaynar olmayan, yeterli sıcaklıkta su koyup bir havluya sararak kedinizi onun üzerine yatırabilirsiniz. Nefes almasını engellemeyecek şekilde üzerini de örtebilirsiniz. Arada sırada kontrol ederek, soğuyan suyu değiştirmeniz gereklidir.

yavru-kedi-besleme

 

Yapılmaması Gerekenler:

  • Kedinizi sakın yüksek yerlere koymayın.
  • Onu aç bırakmayın ve lüzumundan fazla beslemeyin.
  • Sıcak tutmaya çalışırken su torbasına kaynar su koyup yanmasına sebebiyet vermeyin.
  • Yavru kediyi kesinlikle yıkamayın.
  • Ona pire damlası damlatmayın. Pireler konusunda endişelenmeyin.

yavru-kedi-bakimi

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Akıllı Akıllı
2
Akıllı
LOL LOL
0
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Annesiz Yavru Kedilerin Bakımı

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla